×

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Obezite Cerrahisi

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Obezite Cerrahisi

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Obezite Cerrahisi

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi internet adresinde yer verdikleri habere göre;

Obezite kişilerin vücudunda sağlıklı olmalarını engelleyecek ve yaşam kalitesini bozacak düzeyde yağ birikmesidir.

Obezite tedavisinde vücut ağırlığının 6 aylık dönemde azalması, hastalığın yol açtığı diğer sorunların önlenmesinde önemli katkı sağlıyor. Ancak hastalığa kaynak oluşturan nedenler giderilmediği sürece hastalar verdikleri kiloları tekrar geri alıyor ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlanamıyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Obezite Kliniği’nde hastanın obez olmasına yol açan sebepler tespit edildikten sonra, cerrahi alanında deneyimli bir hekim, endokrinoloji uzmanı, beslenme ve diyet uzmanından oluşan, koordineli çalışan bir ekip çalışması ile hastalar değerlendiriliyor. Aynı zamanda multidisipliner yaklaşım olarak adlandırılan bu sistemde; Obezite Cerrahisi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Beslenme ve Diyet, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Psikoloji gibi uzmanlık alanları hastayı değerlendiriyor ve tedavi sürecini şekillendiriyor.

Ayrıca ileri teknolojileri içeren gerekli donanım ve yoğun bakım olanakları da mevcuttur.

Obezite Cerrahisinin Sağladığı Avantajlar;

  • Hipertansiyon problemi olan obez hastalarda ameliyat sonrası tansiyon ölçümlerinde ciddi düzelmeler oluyor. Hastaların yüzde 60-70’i tansiyon ilaçlarını kesiyor.
  • Tip 2 diyabet hastaların yüzde 80’inde kan şekeri seviyelerinde ciddi düzelmeler meydana geliyor. Hastaların bir kısmı kullandıkları antidiyabetik ilaçları bırakabiliyor ya da kullandıkları ilaç dozları azalıyor.
  • Ameliyatın ardından kalp hastalığı riskinde belirgin azalma gözleniyor.
  • Fazla kilolara bağlı gelişen uyku apnesi problemleri düzeliyor.
  • Solunum sistemi sıkıntılarında azalma yaşanıyor.
  • Hastaların hayat kalitesi artıyor.

Ameliyat sonrası diyete dikkat edilir ve günlük 1 saatlik yürüyüş veya spor yapılırsa aşırı Kilo ortalama 8 ayda verilir. Sağlıklı ideal kiloya 1 yılda ulaşılır. Beslenmesine dikkat etmeyen kişiler, düzenli ve sağlıklı gıda almazlarsa ideal kilodan daha da fazla verirler. Bu operasyon sonrası kilo almak ve vermek kişilerin yaşam tarzına bağlıdır.

(Visited 108 times, 1 visits today)