Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Merkezi

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Merkezi

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi resmi web sayfasında verilen habere göre;

Günümüzde çocuk olsun erişkin olsun sayısız kalıtsal veya kalıtsal olmayan hastalığın kesin tedavisi Kök Hücre Nakli ile mümkündür.

Bugün dünyada 600’ü aşkın merkezde yılda 60.000’nin üzerinde kök hücre nakli yapılmaktadır. Çoğu gelişmiş ülkelerde bulunan bu merkezlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kök Hücre Nakli zor, deneyimli ve konuda uzmanlaşmış ekibin gerçekleştirebileceği bir tedavi yöntemidir. Tıbbi tedavi ile iyileşmesi mümkün olmayan birçok hastalığın kesin tedavi yöntemi olan kök hücre nakli ancak özel fiziksel koşullar içeren ‘KöK Hücre Nakil Üniteleri’ nde gerçekleştirilebilinir. Kök hücre nakline aday olan hastalar, hastalıklarından kurtulabilmek için nakil öncesi ve sonrası çok yoğun tedavi alırlar. Bu tedavilerin sayısız yan etkilerinin en hayati olanı bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hatta yok olmasıdır. Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda basit bir enfeksiyon dahi hayati tehdit edici olmaktadır. İşte bu nedenle kök hücre nakil hastaları ‘hijyenik’ dediğimiz, havası filtre edilmiş, tek kişilik izolasyon odalarının bulunduğu, giriş ve çıkışların kontrollü ve sınırlı olduğu, dünyaca kabul edilmiş ve zorunlu hijyen kurallarının sıkı bir şekilde uygulandığı özel merkezlerde nakil olabilirler.

Bu merkezlerin diğer bir özelliği ‘Yoğun Bakım Ünitesi’ niteliğinde olmalarıdır. Nakil sırasında hastalar kemoterapi olarak bildiğimiz kanser tedavisinde kullanılan ilaçların yanı sıra bağışıklık sistemini zayıflatan ve hatta yok eden ilaçları almak zorundadırlar. Böyle yoğun bir tedavi sonrası hastaların kanama, enfeksiyon, hayati organ yetmezliği gibi komplikasyonlara maruz kalma riski yüksektir. İşte bu nedenle hastaların yoğun bakım ünitesi koşullarında bulundurulmalarını zorunludur. Gereğinde hasta steril odasından çıkmadan her türlü tetkik, tedavi ve hatta girişime tabii tutulabilmelidir.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakil Merkezi yukarıda sözü geçen tüm nitelikleri sahip bir ünite olarak Kasım 2015 tarihinde hizmete açılmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan merkezin sorumlusu Prof. Dr. Buket Erer Del Castello 1990 yılından beri yurt dışında kök hücre naklinde çalışmış ve İtalya Cumhurbaşkanı tarafından Şövalyelik Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir. Merkezin diğer doktoru Doç. Dr. Sema Yılmaz deneyimli bir pediatrik hemato – onkolog olarak, bilimsel çalışmaları ile 2015 yılı İhsan Doğramacı Yayın ödülüne layık görülmüştür.

Çocukluk çağı nakilleri birçok hastalığın tedavi yöntemidir, bunlar:
– Lösemiler
– Kan yapım bozuklukları
*Talasemi ve ya Akdeniz Anemisi
*Orak Hücre hastalığı
– Kemik iliği yetmezliği
– Genetik hastalıklar (akraba evliliği oranının yüksek olduğu ülkemizde sık rastlanılan çeşitli genetik hastalıklar)
– Bağışıklık Sistemi hastalıkları
– Tümörler olarak özetlenebilir.

Yeditepe Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Merkezi’nin deneyimli ekibi olarak hasta çocuklarımıza en iyi hizmeti vermenin yanı sıra Ar-Ge çalışmaları ile bilim dünyasında yeniliklere imza atacağımıza inanıyoruz.

 

Prof.Dr. Buket Erer Del Castello
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakil Merkezi Sorumlusu

(Visited 94 times, 1 visits today)