Mhrs Güvenli mi? Mhrs Pin Kodu Uygulaması Nedir?

Mhrs Güvenli mi? Mhrs Pin Kodu Uygulaması Nedir?

Merkezi hekim randevu sistemi güvenlik sorunu zaman zaman gündeme geldi. Mhrs güvenli mi? Vatandaşlar tüm kişisel sağlık verilerinin kayıtlı olduğu elektronik kayıt sisteminin güvenlik açığı bulunup bulunmadığını merak ederken geçen yıllar basında yer alan sağlık verileri satılıyor haberleri nedeniyle iyice endişeli olmuştu. Kişisel sağlık verileri neden önemli? Bazı firmalar neden kişisel sağlık verilerinin peşinde?

Özellikle ilaç firmaları tıbbi cihazların üreticileri kişisel sağlık verileriyle yakından ilgilendiği bilinmektedir. Bu firmalar elde ettikleri kişisel sağlık verilerini çeşitli araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile pazar planlamaları için kullanmakta oldukları tahmin edilmektedir.

Sosyal medyada ve basında sık sık yer alan sağlık verilerinin güvenliği tartışmaları üzerine sağlık bakanlığı Bilgi Güvenliği Pin Kodu uygulamasını devreye soktu.

Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi, MHRS Bilgi Güvenliği Pin Kodu Uygulaması nedir ve ne işe yarar?

BİLGİ GÜVENLİĞİ İÇİN PİN KODU UYGULAMASI DEVREYE SOKULDU
Türkiye’nin en büyük ve geniş kapsamlı teknoloji alt yapısına sahip hizmetlerinden olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), bilgi güvenliğini güçlendiren yeni bir uygulama olan PIN kodunu hayata geçirmiştir. PIN kodu uygulaması, kullanıcıların tercihine bağlı olarak verilmektedir.

 

MHRS web uygulaması üzerinden (hastanerandevu.gov.tr) “e-Devlet ile Giriş” butonuyla sisteme erişerek Hesap Bilgileri kısmından “İleri Seviye Güvenlik” sekmesine tıklayarak PIN işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

PIN kodunu onayladıktan sonra aşağıdaki iki durumda bu PIN kodunu kullanabilirsiniz:

 

· SMS ile Geçici Parola oluşturulması: Parolanızı unutmanız halinde Geçici Parola yöntemi ile PIN kodunuzu girerek şifrenize erişebilirsiniz.

 

· ALO 182 arandığında randevu bilgilerinin operatör tarafından görülebilmesi için PIN kodunun kullanılması: ALO 182 aradığınızda randevu bilgilerinizin operatör tarafından görüntülenebilmesi için PIN kodunuzu iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde operatörümüz dahi randevu bilgilerinize erişemeyecektir.

(Visited 601 times, 1 visits today)