×

MHRS 65 Yaş Üstü Vatandaşlar ve 60 Yaş Üstü Eşlerin Aşı Randevu

MHRS 65 Yaş Üstü Vatandaşlar ve 60 Yaş Üstü Eşlerin Aşı Randevu

MHRS 65 Yaş Üstü Vatandaşlar ve 60 Yaş Üstü Eşlerin Aşı Randevu. Sağlık Bakanlığı 65 yaş üstü vatandaşların ve aynı evde yaşayan 60 yaş üstü eşlerinin 13.02.2021 tarihi itibaren birinci aşılarının yapılmasına başlandı. Peki 65 yaş üstü vatandaşlarımız aşılarını nasıl yaptıracak? Öncelikle Aşı olacak vatandaşların aşı haklarının olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Ben 65 yaşındayım Aşı hakkım var mı? Ben 65 yaş üstüyüm, 60 yaş üstü eşimin aşı hakkı olup olmadığını nasıl öğrenirim?

Covid 19 aşı hakkınız varsa ve sağlık bakanlığı e-nabız sisteminde kayıtlı cep telefonu numaranız varsa Bağlık Bakanlığından  aşı yaptırabilirsiniz diye size mesaj gelmektedir. Eğer tarafınıza covid 19 aşı hakkınız olup olmadığına yönelik mesaj gelmedi ise https://enabiz.gov.tr/ adresinden e-nabız şifrenizle giriş yaparak aşı hakkınız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer e-nabız şifreniz yoksa https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden de e-nabıs sistemine giriş yaparak Covid 19 aşı hakkınızı sorgulayabilirsiniz. 

Aşı Hakkınız varsa:

COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli gruplar içerisinde yer almaktasınız. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevunuzu alarak aşınızı yaptırabilirsiniz.

şeklinde açıklama bulunacaktır.

Aşı hakkınız varsa sırada MHRS Aşı randevusu alarak aşınızı aile hekiminiz veya hastanelerde aşınızı yaptırabilirsiniz. Aşı randevuları Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden verilmektedir. MHRS Covid 19 aşı randevusu almak için mhrs şifrenizle https://www.mhrs.gov.tr/ adresinden giriş yaparak randevu alabilir veya ALO 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak telefon ile randevu alabilirsiniz. İsteyen vatandaşlarımız https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden de giriş yaparak e-devlet şifreleriyle randevu alabilirler.

İlk kez e-Nabız kullanıcısı olacak kişiler e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden e-Nabız’a giriş yaparak profil ayarları üzerinden e-Nabız şifresi oluşturmalı ya da kendi Aile Hekimine başvurarak e-Nabız için geçici şifre edinmelidir.

Klinik çalışmalarda, inaktif COVID-19 aşılarının hastalığa karşı koruyucu etkisinin yüksek olduğu gösterilmiştir. COVID-19 aşılarının koruyuculuk süresi henüz bilinmemektedir, bunun için ek araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

18 ve üstü yaştaki kişilere dört hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz olarak uygulanacaktır.

Aşı uygulandıktan sonra hastalığa karşı koruyuculuğun gelişmesi genellikle birkaç hafta alır. Bununla birlikte herkeste aynı düzeyde koruyuculuk gelişmeyebilir. Ayrıca aşılanan kişi kendisi korunuyor olsa bile virüsü aldıysa başkasına bulaştırabilir. Bu nedenle aşı uygulandıktan sonra da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması gerekmektedir. Bakanlığımız tarafından artık önlemlere gerek olmadığı açıklanana kadar bu önlemlerin alınmasına devam edilmelidir.

(Visited 345 times, 1 visits today)