Covid Aşı Hakkı Sorgulama, MHRS Aşı Randevu Alma

Covid Aşı Hakkı Sorgulama ve Aşı Randevu Alma, Covid Aşı Sorgulama, Covid Aşı Sırası Öğrenme, Covid Aşı Hakkı Sorgulama, e-Nabız Aşı Sorgulama, Aşı Randevu, mhrs aşı randevu, e devlet aşı randevu, e nabız aşı randevu, 65 yaş üstü aşı randevu, 60 yaş üstü aşı randevu, öğretmen aşı randevu, polis aşı randevu, asker aşı randevu işlemleriniz için güncel haberlerimizi takip edebilirsiniz. Haberimizin devamında AŞI VE RANDEVU konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Covid 19 Aşı Hakkım var mı sıram ne zaman gelecek nasıl öğrenirim? Aşı randevumu nasıl ve nereden alırım?

Covid 19 aşı hakkınız varsa ve sağlık bakanlığı e-nabız sisteminde kayıtlı cep telefonu numaranız varsa Sağlık Bakanlığından  aşı yaptırabilirsiniz diye size mesaj gelmektedir. Eğer tarafınıza covid 19 aşı hakkınız olup olmadığına yönelik mesaj gelmedi ise https://enabiz.gov.tr/ adresinden e-nabız şifrenizle giriş yaparak aşı hakkınız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer e-nabız şifreniz yoksa https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden de e-nabız sistemine giriş yaparak Covid 19 aşı hakkınızı sorgulayabilirsiniz. 

AŞI HAKKINIZI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

e-Nabız uygulamasına girerek COVID-19 aşısı yapılacak grupta olup olmadığınızı kontrol ediniz.

Aşı yapılacak grupta olup olmadığınızı kısa mesaj (SMS) ile öğrenmek için AŞI yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz. (Örnek: AŞI 12345678910 1234)

Aşı yapılacak grupta iseniz Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil) veya e-Nabız üzerinden aşı için randevu alınız. Temas riskini en aza indirmek için lütfen, randevu almadan sağlık kuruluşuna başvurmayınız.

MHRS Aşı randevusu alarak aşınızı aile hekiminiz veya hastanelerde aşınızı yaptırabilirsiniz. Aşı randevuları Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden verilmektedir. MHRS Covid 19 aşı randevusu almak için mhrs şifrenizle https://www.mhrs.gov.tr/ adresinden giriş yaparak randevu alabilir veya ALO 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak telefon ile randevu alabilirsiniz. İsteyen vatandaşlarımız https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden de giriş yaparak e-devlet şifreleriyle randevu alabilirler.

AŞI RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

AŞI VE RANDEVU

     12.02.2021 tarihi itibariyle kimler aşı olabilir;

 – Sağlık Bakanlığı personeli,

Resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarına bağlı Sağlık Bakanlığından ruhsatlı-çalışma izin belgeli çalışanlar,

65 yaş üstü tüm vatandaşlar ile aynı ikamette kalan 60 yaş üstü vatandaşlar,

Resmi/özel Huzurevi ve bakımevinde kalan sakinleri ve çalışanları,

Kurum Yöneticileri,

**** 2. Tur aşılamalar ilk aşıdan yaklaşık 28 gün sonra başlamaktadır, her gurup bu sürelerde 2. Aşısını takip edip yaptırmalıdır, E-NABIZ ve HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasından ikinci aşı zamanı takip edilebilmektedir.

**** Sağlık çalışanları, huzurevi-bakımevi sakinleri ve çalışanlarının,  2. Dozları ve önceki turu kaçıranların 1. Aşıları uygulanması, 11.02.2021 itibariyle başlamıştır.

**** Şu an aktif aşı yapılma gurupları dışındaki guruplar için, aşı yapılma kapsamı her geçen gün genişletilerek yapılmakta Sağlık Bakanlığı basın, sosyal medya ve kendi sitelerinde düzenli olarak aşılamaya açılan gurupları yayımlamaktadır.

  Aşı uygulaması kime nasıl yapılmaktadır;

  • 85 yaş üstünün tamamına ve 60 yaş üstünde olup engelli-yatağa bağımlı evde sağlık hizmetine tabi vatandaşlarımıza ilçe sağlık müdürlüğü veya hastane evde sağlık ekiplerince isteyenlere evlerinde,
  • Diğer tüm guruplara ise Aile hekimi, kamu-özel-üniversite ve vakıf hastanelerinde Sağlık Bakanlığı MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi)den alınacak ‘AŞI RANDEVUSU AL’ ile randevu alınarak uygulanmaktadır.

Aşı Hakedişi Nasıl Sorgulanır;

  • 2023 e SMS gönderilerek, ASI boşluk TC KİMLİK NO boşluk NÜFUS CÜZDENI SERİ NO SON DÖRT RAKAMI, ÖRN ‘’ ASI 12345678900 A308 ‘’
  • Sağlık Bakanlığı, E-NABIZ uygulamasından, E-NABIZ kullanıcı şifresi oluşturulabileceği gibi, E-NABIZ uygulamasına E-DEVLET üzerinden de girilip hak ediş sorgulanabilir,

Aşı randevusu nasıl alınır;

  • Hak ediş sorgulamalarından sonra E-NABIZ doğrudan MHRS sistemine yönlendirmekte ve randevu oluşturulabilmektedir, bu sistemde herkes kendi e-devlet veya e-nabız şifreleri ile giriş yapıp kendisi için randevu alabilmektedir,
  • Sağlık Bakanlığı Randevu hattı olan 182 nolu numara ile randevu alınabilmektedir, Bu sistemde ise Kendinize veya kendiniz dışında bir kişiye randevu alabilirsiniz, Yanınızda tc kimlik no, onay kodunun geleceği bir telefon ve tercih edeceğiniz hastane ve ya aile hekimi bilgileri hazır olmalı,

Bu randevu sistemleri, en yakın sağlık kuruluşu veya tercihan aile hekimi veya istenilen hastane gibi seçenekler ile yönlendirme yapılmakta en yakın tarih ve uygun saatlerin seçimi sağlanmaktadır.

(Visited 286 times, 1 visits today)