×

Kovid Aşı Randevumu Unuttum, Aşı Randevuma Gitmedim Aşı Hakkım İptal Olur mu?

Kovid Aşı Randevumu Unuttum, Aşı Randevuma Gitmedim Aşı Hakkım İptal Olur mu?

Kovid Aşı Randevumu Unuttum, Aşı Randevuma Gitmedim Aşı Hakkım İptal Olur mu? Mhrs aşı randevuma gidemedim tekrar randevu alabilir miyim?  Covid 19 ( korona ) aşı randevusu aldınız ama  aşı olmaya gidemediniz veya aşı randevunuzu unuttunuz aşı hakkınız kaybolur mu? Sağlık Bakanlığı covid aşı hakı olan vatandaşlarımıza aşı hakkı olup olmadığını e-Nabız sistemi üzerinden duyurmaktadır. Öncelik hakkı olan vatandaşlarımız aşı olmak için mhrs Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden aşı randevusu alarak aşılarını olmak durumundadırlar.

Aşı randevusu olduğu halde randevu günü aşı olacakları yani randevu aldıkları hastaneye giderek aşılarını olmaları gerekmektedir. Ancak aşı randevuları olduğu gün randevularına gidemeyen vatandaşlarımızın aşı hakları iptal olup olmayacağı büyük merak konusu olup sitemize bu konuda çok fazla soru gelmektedir.

Aşılar Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır.

COVID-19 aşılamasında gruplar; hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri göz önüne alınarak belirlenmiştir. Grupların aşılanması tamamlandığında T.C. Sağlık Bakanlığı isteyen herkesin aşıya ulaşabilmesini planlamaktadır.

Herhangi bir nedenle almış olduğunuz aşı randevunuza gidememeniz durumunda aşı hakkınız kaybolamaz. Ancak o gün için başka vatandaşlarımızın aşı randevu haklarına engel olmamak adına lütfen gidemeyeceğiniz randevularınızı iptal ediniz. Randevu iptal işlemi randevudan 60 dakika öncesine kadar yapılabilmektedir.

Vatandaşların aşı hakları bakanlık tarafından bu öncelik şartlarına göre belirlenmekte ve e-Nabız Sistemine aşı hakkı işlenmektedir. Aşı Hakkı olan vatandaşlarımız ise aşı olmak için MHRS’den randevu alarak aşı olabilmektedirler. Herhangi bir şekilde aşı randevusunu unutan veya gidemeyen vatandaşların aşı randevuları iptal edilmektedir. Ancak aşı haklları devam etmektedir. Çünkü aşı hakkı e-Nabız üzerinden takip edilmekte ve AŞILA sistemine işlenmektedir. Öncelik hakkı devam ettiği sürece aşı hakkı iptal olmayacaktır.

Ancak Sağlık Bakanlığı hastanelere ve aile hekimlerine mhrs üzerinden alınan randevu sayısına göre aşı planlayıp bu uygulama merkezlerine göndermektedir. Randevu alıp gitmeyen vatandaşlarımızın aşıları o gün için merkezde kalmakta başka bir vatandaşın o gün aşı olmasını engel olunmaktadır. Bu nedenle aşı randevusunu unutmayarak zamanında gitmek önemli. Eğer aşı randevusuna gidemeyecekseniz mhrs aşı randevunuzu iptal etmeyi unutmayın.

COVID-19 aşıları,  öncelikli olarak Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere aşılama aşılama hizmeti sunan sağlık kuruluşlarında yapılacaktır. Yaşlı bakımevleri, engelli rehabilitasyon merkezleri ve koruma evlerinde kalanlar ile hizmet sunanlara Toplum Sağlığı Merkezleri/İlçe Sağlık Müdürlükleri ekiplerince aşılama hizmeti verilecektir. Evde sağlık hizmeti sistemine kayıtlı olan kişilerin aşılamaları, bu hizmeti veren ve aşı uygulamaya yetkili olan sağlık personeli tarafından yapılacaktır.
T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen aşılar, aşılama hizmeti sunulan sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanacaktır.

Randevunuzu iptal edebilmek için aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan ekranın üst bölümünde yer alan “Randevu Geçmişi” kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun sağ tarafındaki “İptal Et” butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.
Akıllı cihazınızdan MHRS Mobile giriş yaptıktan sonra açılan ekranda “Randevu Geçmişi” kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun alt kısmındaki “İptal Et” butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.
ALO 182 çağrı merkezimizi arayarak da bilgi güvenliği kapsamında sorulan sorulara doğru cevap vermeniz halinde randevu iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

(Visited 2.252 times, 1 visits today)