Adım Adım Yaşanmış Gerçek Korona, Covid Hikayesi ve Öneriler

Adım Adım Yaşanmış  Gerçek Korana (Covid) Hikayesi 

Sizlere yaşanmış gerçek bir hikaye ile Covid-19  pandemisi karşısında korona olduğunuzda hızla iyileşmek, yakınlarınıza bulaştırmamak için  Sağlık Bakanımızın, Sağlık Personellerin söylediği kurallara uymanın ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyoruz.

İş yerinde genelde maskesiz çalışmıyorum. En yakın arkadaşlarımdan biri ikisi dışında genelde bir arada olmuyoruz
Nasıl Bulaştı? 4 Ocak Pazartesi günü bir arkadaşımla görüştük aynı ortamda oturduk,  arkadaşım biraz durgundu

Ne zaman bulaştı? 5 Ocak Salı günü yine aynı arkadaşımız ve diğer bir arkadaşımız ile görüştük aynı ortamlarda bulunduk.

Kimden Bulaştı? 6 Ocak Çarşamba sabahtan arkadaşımızı gördüğümüzde yine durgundu. Öğleden sonra hanımının ateşi çıktığını test yaptırdıklarını ve kovid pozitif olduğunu söyledi. Aynı ortamda benimle birlikte görüştüğümüz üçüncü arkadaşın da hemen test yaptırmamızın iyi olacağını bize söyleyip kendisinin de Perşembe sabah numune vereceğini söylemesi üzerine hemen karantina önlemlerini almaya başladık.

Temaslıyken nasıl önlem almalı? Kendide hekim olan bu arkadaşımın tavsiyesiyle 6 Ocak 2021 tarihinde akşam eve gelince kendimi tam izole ettim. Eşim ve iki çocuğumla aynı ortamda bulunmadım ve evde maske takmaya başladım.
Bana kovid bulaştımı? 7 Ocak Perşembe günü arkadaşım sabah numune verdi. Bende iş yerinde odamı kilitleyip kimseyle yüz yüze temas etmeden öğleden sonra saat 14:00 kadar çalıştım. O saatlerde arkadaş testinin pozitif sonuç verdiğini bize söyledi. En fazla temas ortamında olan ben ve diğer arkadaşım ile birlikte Cuma günü numune vermek için kararlaştırdık ve iş yerinden ayrılıp evimize gittik.
Bana Corona bulaştıysa ilk önlemim ne olmalı? Ben evde bu defa tam izolasyona geçtim. Ben kendimi içinde banyo ve WC bulunan bir odaya kapattım. Çocukların kendi odalarında kalmalarını sağladım ben kesinlikle odadan çıkmazken eşim ve çocuklar odaklarından ancak maskeyle çıkabiliyordu.
Korona bulaştığını nasıl anlarım? İlk korona belirtilerim: Aynı gün akşam yemeğinden sonra bacaklarımda romatizma ağrısına benzer bir ağrı, Boğaz’ımda gıcıklanma, dolgun bir baş ağrısı hissetmeye başlayınca benimde Covid pozitif çıkacağım anlaşıldı.
Daha önceki temaslı bir olgunun içinde olman nedeniyle Filyasyon ekiplerinin gelip bıraktığı ama test sonucu negatif çıkınca ve semptom göstermeyince içmediğim İlaca aile hekimimize danışarak hemen başladım

Korona olduğumun 1. Günü: 8 Ocak Cuma günü sabah kalktığımda baş ağrısı, bacaklarda ağrı, boğazda gıcık ve keyifsizdim. Bu yüzden test için hemen gidemedim. Ama ilacımı yine de aldım. Saat 12:00 gibi işyerine gidip temaslı olan  diğer arkadaşımla numune verdik ve akşama kadar ben odamı kilitleyip içerde çalıştım.
Akşam benim sonuç pozitif ve arkadaşımın ki negatif olarak sonuçlandı.
Ben zaten çarşambadan itibaren tedbirimi aldım. Kaynağım belli ve temas tarihimiz belli olduğu için evde kendimi izole ettim, bol sıvı, sağlam beslenme ve Sayın Bakanımız’ın önerilerini sıkı sıkı uygulayıp tedavi protokolünde mevcut tavsiye ettiği ilacı erkenden başlamış olmamla birlikte Filyasyon ekipleri sonucum çıktıktan 15-20 dakika sonra evimde olup ilaç ve tavsiyelerini sunmaları neticesinde karantinam başladı. Ha şunu unutmadan buradan Sayın Bakanımıza ve Bilim Kuruluna, Antalya İl Sağlık Müdürü ve Ekinine, Konyaaltı İlçe Müdürü ve Ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.
Korona olduktan sonra 2. Gün: 9 Ocak Cumartesi semptomum azaldı bol sıvı, bitki çayı, bol sarımsaklı tarhana çorbası, taze meyve suyu, iyi beslenmeye ve ilaçlara devam ettim.
Evde tecrit ve kovid kuralları tam gaz devam. Ben kesinlikle odadan da çıkmıyorum, çocuklar ve eşim maskesiz çıkmıyor, mutfağı sırayla kullanıyorlar, iki üç saate bir odalarını havalandırıyorlar ellerini yıkayıp dezenfektan kullanıyorlar, Bol sıvı, C vitamini ve bitki çayı içiyorlar
Koronanın 3. Günü: 10 Ocak pazar kendimi gayet iyi hissediyorum herhangi bir semptom yok ilaçlara, bitki çayına iyi beslenmeye devam. Eşim ve çocuklar için Filyasyon ekipleri gelip numune aldılar. Ve akşam üçünün de sonuçları negatif çıktı.
Benim önümde kritik 2-3 günüm var ama Sayın Bakanımızın tavsiyeleri ve uygulamalarına elimizden geldikçe hızlı uyup uyguladık şimdilik sonuç çok iyi.

Etkin izolasyon sayesinde şuana kadar evdekilere bulaş olmadı, zamanında tedavi ve uygulamalar şuana kadar bana iyi geldi.
Allah’ın da takdir-i ve desteğiyle önümüzdeki günleri de atlatırsak alınan önlemlerin ve Bakanlığımızın tavsiyelerinin ne kadar önemli olduğunu görmüş olacağız.
Buradan tavsiyem çalışmak zorundayız eyvallah, iş arkadaşlarımızla temasta kaçınılmaz, bizim gibi ne kadar maskelide olsanız 9 saat işyerindeyseniz bulaş riski artıyor. Şüpheli bir arkadaşınız varsa veya sizde hafif bir belirti varsa hemen kendinizi izole edin ve teşhis için aceleci olun. Erken önlem ve erken ilaç size kolaylık.

Kovid Hastalığın 4.Günü 11 Ocak Pazartesi Günü: Sabah hafif baş ağrısı, gece bacaklarda hafif ağrı, hafif uyku eğilimi ve hafif kuru öksürük mevcut. Genel durum iyi ateş yok. İştah yerinde

Korona Hastalığın 5. Günü 12 Ocak Salı: Sabah biraz halsizlik uykuya eğilim çok hafif boğazda hassasiyet ve balgam hissi. İlacımın son dozu bugün öğleden sora kendimi daha iyi hissettim.
Selam ve Saygılarımla

Covid 19 Hastalığın 6.Günü: 13 Ocak Çarşamba Bugün sabahtan gayet iyiyim ancak öğleyin yemeğin tadını ve kokusunu alamadım. Koku ve tat aniden gitti. Başımda hafif dolgunduk var. Ateş yok, ağrı yok, burun açık, iştah yerinde. Kolonyanın kokusu yok, yemeğin kokusu yok, tuzsuz ve aromasız gelmeye başladı yemek. Nefes sorunum yok. Beslenmeye dikkat, bol karanfilli atom çayı, meyve, tavuk çorba, ceviz gibi gıdalar alıyorum

(Visited 38 times, 1 visits today)