Topuk Dikeni İçin MHRS’den Hangi Branşa Randevu Alınır?

Topuk Dikeni İçin MHRS’den Hangi Branşa Randevu Alınır? Sağlık bakanlığına bağlı aile hekimleri birinci ve ikinci basamak hastanelerine internetten online olarak veya ALO 182 çağrı Merkezinden telefon ile Merkezi Hekim Randevusu alacak olan vatandaşların doğru branştan randevu almalarına yardımcı olmak amacıyla bu yazıyı yayınlıyoruz.

Topuk Dikeni için Hangi bölümden Mhrs Randevu Almalıyım? Topuk Dikenini hangi bölüm bakar? Topuk Dikeni için hangi doktordan randevu alınır? Topuk dikeni için mahrs’den hangi doktora randevu almalıyım.

Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Bu sert çıkıntının bir dikeni andırması topuk dikeni olarak adlandırılmasının nedenidir. Uzunluğu 2 santime kadar ulaşan topuk dikeni çıkıntısı röntgende kolayca teşhis edilir. Röntgende görülmeyecek kadar küçük topuk dikeniniz de olabilir bu duruma “topuk dikeni sendromu” adı verilir.

Topuk dikeni için hangi doktordan MHRS Randevusu alabilirim.

-Öncelikle aile hekiminizden mhrs randevu alıp muayene olunuz onun yönlendirmesiyle uzman hekime muayene olabilirsiniz.
-Doğrudan uzmana gidecekseniz Ortopedi Uzmanından MHRS Randevu alabilirsiniz.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni belirtileri tipik olarak sabah ilk yere basışta şiddetli ve batıcı topuk ağrısı olur. Biraz yürümekle ağrı azalır hatta geçebilir. Yorulmakla günün ilerleyen saatlerinde ağrı tekrar başlar.

Neden olur?
Oluş nedeni tam açıklanamamıştır. Doku kalitesinde bozulma vardır. Topuk üzerinde bası oluşturan durumlarda yani kilolu uzun süre ayakta duran ve düz tabanlığı olanlarda daha fazla görülür.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni ayak tabanındaki bağ dokusunun topuğa yapışma yerinde ağrı ile kendisini gösteren bir hastalıktır. Buraya yapışan bağ dokusunun doğal yapısında ve kalitesinde bozulma oluşur. Bazen topuk kemiğinin bu hasarlı bağ dokusuna doğru uzaması nedeniyle gül dikeni tarzında bir çıkıntı da oluşabilir. Bu nedenle bu isim verilmiştir. Tam oluşma nedeni açıklanamamış olmakla birlikte uzun süre ayakta duran, sert zeminli ayakkabı giyen, kilolu, düz tabanlığı olan kişilerde daha sık gözlenir.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilebilir?

Yumuşak tabanlı ayakkabı giyilmesi, ayak tabanı germe egzersizleri, basit ödem ve ağrı giderici ilaçlar genellikle faydalı olur. Bunlar yeterli değilse lokal kortizon enjeksiyonu yapılmalı yine yeterli olmuyorsa fizik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Gece atelleri ve ESWT denilen ses dalgaları ile tedavi de denenebilir. Ameliyat gerekliliği çok enderdir.

Topuk dikeni egzersizleri 
Ayak parmaklarımızı elimizle yukarı doğru hareket ettirip ayak tabanındaki bağ dokusunu esneterek ağrının rahatlamasını sağlayabiliriz. 

http://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/topuk-dikeni-nasil-tedavi-edilir

(Visited 890 times, 1 visits today)