Sağlık Bakanlığı Yeni Teşkilat Yapısı Şekillenmeye Başladı

Sağlık Bakanlığı Yeni Teşkilat Yapısı Şekillenmeye Başladı

 

Bayramdan önce Resmi Gazete’nin 25/08/2017 tarih ve 30165 Sayılı KHK/694 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasası değişmişti.Bu değişiklik sonucunda Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kurulmuş idi.

Sağlık Bakanı Op. Dr. Ahmet Demircan katıldığı Sağlık Bakanlığı ile Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü tarafından Halk Sağlığı Günleri kapsamında düzenlenen Kronik Hastalıkların Yönetimi sempozyumunada gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“Orkestra sahneye dizilmiş, önüne üç tane şef koymuştuk. Üç şefin çubuk salladığı orkestradan senfoni beklenemezdi. Bu verimsiz bir durumdu, arzulanan bu değildi elbette. Bunu düzeltmek gerekiyordu. Bizden önce de bu niyetler oluşmuştu. Biz geldik, bu düzenlemeyi yaptık. Bayramdan önce kanun hükmünde kararname yayımlandı. Bu KHK’yı önümüzdeki günlerde uygulayacağız. Daha önceden yetki ve görev verdiğimiz arkadaşlarımızın endişesi, sıkıntısı olmasın. Sağlıkta zaten yeterli sayıda eleman ihtiyacımız tamamlanmış değil. Herkese ihtiyacımız var. Onlar da bu büyük mekanizmanın içinde yerlerini alacaklar ve görevlerini yerine getirecekler. İşleyişte yetki ve sorumluluk illerde tek elde Sağlık Müdürlüğünün çatısı altında toplanacak.”

Demircan,

“16 Nisanda bir referandum yaptık. Gerekçesi, iki başlılığın verimliliği düşürmesi idi. 2011’de yapılan değişiklikle sağlık sisteminde de çok seslilik geldi. Birbirine geçmiş şekilde çalışmalarına rağmen yetki bağı kurulmamıştı. Orkestra sahaya dizilmiş ama önüne üç şef dizilmiş. Verimsiz bir durumdu. Arzulanan bu değildi elbette. Bizden önce niyetler oluşmuştu. Düzenlemeyi yaptık. KHK’yı önümüzdeki günlerde uygulayacağız.” dedi.

“Bu dönüşüm sürecinde sağlık çalışanlarının endişesi ve sıkıntısı olmasın. Bizim sağlıkta zaten eleman ihtiyacımız tamamlanmış değil. Herkese ihtiyacımız var.” şeklinde konuşan Bakan Demircan, yetkinin illerde tek elde toplanacağını, kaynakların verimli kullanılacağını ifade etti.

Sağlık Bakanı Op.Dr.Ahmet Demircan’ın bu açıklamaları yeni yapının illerde mevcut yöneticiler üzerinden yürüyeceği beklentisini artırdı.

Ayrıca Sağlık Bakanı Op.Dr. Ahmet Demircan Sağlık Bakanlığının yeni organizasyon şemasını tamamlayarak bakanlığın resmi Web sayfasında yayınladığı görülmektedir.

Yine Bugün bazı internet sitelerinde yer alan haberlere göre Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Hasan Aydınlık’ın bu görevinden ayrıldığı ve tekrar Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne döndüğü belirtilmektedir.

Ayrıca,

Merakla beklenen yeni yapıda Yönetim Hizmetleri kime bağlanacak sorusu cevabını buldu. Yeni Teşkilatı şekillendirecek olan Yönetim Hizmetleri Müsteşar Yardımcısı Seyfi Uyanık’a bağlandığı görülmekte.

(Visited 527 times, 1 visits today)