Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde Diyabetik Ayak ve Yara Bakım Ünitesi Hizmet Vermekte

Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde Diyabetik Ayak ve Yara Bakım Ünitesi Hizmet Vermekte

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği internet adresinde yer alan habere göre;

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Necip Fazıl Şehir Hastanesinde Diyabetik Ayak ve Yara Bakım Ünitesi hizmete açıldı.

Diyabetik Ayak ve Yara Bakım Ünitesi hakkında açıklamalarda bulunan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Semih Yancar, ülkemizde Diabetes Mellitus diğer adıyla Şeker Hastalığının yaygın olduğunu, her 7-8 diyabet hastasından birinde Diyabetik Ayak geliştiğini belirterek, “Diyabetik ayak, şeker hastalarının ayaklarında iyileşmesi güç yaralar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yaralar iyi tedavi edilmezse uzuv kayıplarına neden olabilmektedir. Biz açtığımız bu ünitede diyabetik ayak hastalarının yanı sıra geç yada güç iyileşen veya hiç iyileşmeyen kronik yara olarak tanımladığımız, dolaşım bozukluğuna bağlı oluşan yaralar, bası yaraları, fiziksel travmalara bağlı yaralanmalar, ameliyat sonrası kapanmayan yaralar gibi tüm kronik yaraların tedavisini yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kronik yara bakımının multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiğini ifade eden Yancar yara bakım polikliniği ve 13 yatak kapasite ile açılan ünitede, uzman hekimler ve tıbbi personel tarafından hastanın yarasının durumu değerlendirilerek en uygun tedaviye karar verilerek bakım ve pansumanlarının yapıldığını, bunun yanı sıra yaranın özelliğine göre plastik cerrahi ve genel cerrahi uzmanlarının hastayı yakından takip ederek, hastanın durumu ve ihtiyaçlarına göre gerekli işlemleri yaptıklarını belirtti.

(Visited 157 times, 1 visits today)