×

Minik Yaren Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde Taşlarından Kurtuldu

Minik Yaren Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde Taşlarından Kurtuldu

Minik Yaren Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde Taşlarından Kurtuldu

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nin yer verdiği haberde;

1 yaşındaki tek böbrekli Yaren bebek Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde geçirdiği başarılı operasyonla böbreğindeki taşlardan kurtuldu.

Uzun süredir kilo alamama ve huzursuzluk şikayetleri ile ailesi tarafından Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne getirilen 1 yaşındaki Yaren Dal’a  yapılan incelemelerde, sağ böbreğinin doğuştan olmadığı, tek olan sol böbreğinin ise tamamen taş dolu olduğu anlaşıldı. Yaren’e Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş tarafından yapılan endoskopik cerrahi ile sırtından 6 milimetre çapındaki tek delikten böbreğe ulaşılarak taşları tamamen temizlendi.

Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, konu ile ilgili olarak; “Taş hastalıkları çocukluk, hatta yeni doğan döneminde bile görülebiliyor. Zaman zaman Yaren’de olduğu gibi çok büyük taşlara da rastlayabiliyoruz. Yaren’in şanssızlığı, tek böbreğinin olması. Bu durumda, bizim cerrahi planlarken ve uygularken çok daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Bu konuda Anabilim Dalı olarak tecrübemiz oldukça fazla. Teknik altyapımız ve donanımımız ise oldukça yeterli. Bunlar da bir bakıma Yaren’in şansı diyebiliriz. Tek böbrekli olmasına rağmen, geçirdiği başarılı operasyon sayesinde inşallah ileride bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edecek.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Zümrütbaş, tedavi yöntemleri ile ilgili olarak ayrıca “Günümüzde her alanda “minimal invaziv” dediğimiz, hastaya en az zarar veren, vücut fonksiyonlarını bozmayan, yaşamını kısıtlamayan tedavileri uygulamaya çalışıyoruz. Perkütan böbrek taşı cerrahisi de bu tedaviler arasında yer alıyor. Cihazların teknik kapasitesinin gelişmesi ve boyutlarının küçülmesi sayesinde çocuk, hatta bebeklik çağındaki hastalara da bu tedavileri uyguluyoruz.” dedi.

Yaren bebek başarılı tedavisi sonrasında taburcu edilerek sağlığına kavuştu.

(Visited 101 times, 1 visits today)