×

Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Merkezi

Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Merkezi

Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Merkezi

TKHK Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT Uygulama Merkezi olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezinde 1 (bir) merkez sorumlusu, 2 (iki) uzman doktor görev yapmaktadır. Eğitim görevlileri, aktif olarak mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası Tıp Eğitiminde yer almaktadır.

İletişim Bilgileri:
Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Adres: General Tevfik Sağlam Cad. Etlik/Keçiören-ANKARA
Tel: 0312 304 20 00

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hangi Dallarda Geleneksel tıp Tedavisi Uygulanmaktadır?

1. Proloterapi Polikliniği
Proloterapi iyileşmeyi uyarmak üzere tasarlanmış bir tedavi yöntemidir. Çeşitli irritan solüsyonlar hasarlanmış doku onarımını desteklemek için ligaman, tendon ve eklem içine enjekte edilir. Enjekte edilen proliferatif solüsyonlar eklemde, tendonların kaslarla birleşme yerlerinde, tendonların ve ligamentlerin kemiklere yapışma yerlerinde enflamasyon (yangı) oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Bu yangısal (enflamatuar) süreç vücudun iyileştirici mekanizmalarını harekete geçirir. Tendon, ligament ve kıkırdaklarda yenilenme meydana gelir. Bunu takiben eklem, tendon, ligament ve kas ağrıları tedavi edilir.
1940‘lı yıllarda Amerikalı Dr George S. Hackett tarafından bulunmuş, daha sonra Dr Hackett ve Dr Hemwall tarafından geliştirilip ilerletilmiş bir tedavi yöntemidir Kaç seans yapılacağını hastanın ve hastalığının durumu belirler ve birçok faktöre bağlıdır. Çoğu hasta için 4-6 seans yeterlidir, bazı hastalar 1-2 seansta anlamlı düzelmeler gösterirken bazı hastalarda sonuç almak için 8-10 seanslık uygulamalar gerekebilir. Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi, hasarın büyüklüğü ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi ilave problemlerin olması iyileşme süresini uzatır.
Enjeksiyonlar 3-4 haftada bir yapılmaktadır. Fakat doktorunuz tedavinin seyrine göre bu süreyi 6-8 haftaya kadar uzatabilir.

2.Akupunktur Polikliniği
Akupunktur Acus ve punctura kelimelerinden oluşan bir deyimdir. Noktaya iğne batırmak anlamına gelir. Akupunktur alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden en iyi bilinenidir. Akupunktur uygulayan birçok doktor tarafından uygun koşullarda bir tedavi yöntemi olarak tek başına akupunktur kullanılabilir. Akupunkturun kaynağı 3000 yıldan öncesine dayanır ve dünyanın her ülkesinde uygulanır. Çin, Japonya, Taiwan ve Kore`de genel olarak ilk tedavi olarak kullanılır. 1970`lerin sonuna doğru batı dünyasında ve ABD`de popülerlik kazanmaya başlamıştır.
Akupunktur temel olarak belirli vücut noktalarına (akupunktur noktalarına) iğneler batırılması yoluyla uygulanır. Klasik kitaplara göre bu noktalar meridyenler ya da enerji akışı olan kanallar üzerinde bulunur.

TKHK Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi 07/12/2016 tarihli Makam onayı ile kurulmuştur.

Uygulama İzni Verilen Alanlar:
1- Akupunktur
2- Proloterapi

Uygulayıcılar
1- Uzm. Dr. İlker SOLMAZ
2- Dr. Özlem KARASİMAV
3- Dr. Onur TEZEL

 

(Visited 674 times, 1 visits today)