MHRS Şifresi/Parolası Nedir Nerede Kullanılır?

MHRS Şifresi/Parolası Nedir Nerede Kullanılır?

MHRS Şifresi/Parolası Nedir?

MHRS Şifresi/Parolası Merkezi Hekim Randevu Sistemine ilk üye kaydı yapılırken oluşturacağınız sisteme giriş şifresi/parolasıdır. https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, “Yeni Üye” bölümünden sizin belirleyeceğiniz bir şifre ile üyelik oluşturarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Akıllı cihazınıza MHRS Mobil uygulamasını indirerek “Yeni Üye” bölümüne giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi girerek Üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Girmiş olduğunuz bilgilerin Nüfus Müdürlüğü’nde bulunan bilgileriniz ile eşleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde üyelik işleminizi gerçekleştiremezsiniz.

MHRS Şifresi/Parolası Nerelerde Kullanılır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi  MHRS Şifresi/Parolası  MHRS Giriş için kullanılmaktadır. Aynı zamanda kişilerin bilgi güvenliğini korumak için sisteme şifre konulmuştur. MHRS Hastane veya Aile Hekimliği randevu alma sistemine giriş için TC kimlik no ve MHRS parolası gerekmektedir. Şifreyi unutursanız veya hatalı şifre girişi yaparsanız sisteme giriş yapılamadığı gibi randevu alınması da mümkün olmamaktadır.

Mobil uygulamadan yeni şifre alma
Mobil cihazınıza MHRS uygulamasını indirdikten sonra uygulamaya girdiğinizde karşınıza bir giriş ekranı çıkacak. Sayfanın alt kısmında klasik bir “Şifremi Unuttum” butonu göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda, yeni bir şifre almak için

T.C. Kimlik Numaranızı girdikten sonra e-posta yoluyla şifrenizi yenileyebilirsiniz. Uygulamaya kayıt olurken kullandığınız e-postayı yazdığınızdan emin olun ve mail adresinize gelen eklenti yardımı ile yeni bir şifre alın.

Yada SMS ile yeni bir şifre almak. Yine T.C. Kimlik Numaranızı yazdıktan sonra alttaki kısma cep telefon numaranızı girin. Telefonunuza gelen SMS yardımı ile kolaylıkla yeni bir şifre alabilirsiniz.

Masaüstü uygulamasından yeni şifre alma
MHRS web sitesine masaüstü bilgisayarınızdan girdikten sonra, altta bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayın. Karşınıza yine uygulamada olduğu gibi 3 seçenek çıkacak ve şifrenizi yenileyebileceksiniz. Yine e-posta, SMS ya da kimlik bilgileri aracılığıyla doğrulama yaptıktan sonra, yeni bir şifre alabilirsiniz.

https://www.hastanerandevu.gov.tr ya da https://www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, daha önceden üyelik kaydı oluşturmuşsanız “Hatırlamıyorum” bölümüne geliniz.

Burada iki yol ile parolanızı yenileyebilir ya da geçici bir parola oluşturabilirsiniz;

  1. E-posta bölümünde T.C. kimlik numaranızı ve sistemde kayıtlı e-postanızı yazınız; mail adresinize gelen parola yenileme linkini kullanarak yeni parolanızı belirleyebilirsiniz.
  2. SMS bölümünde sisteme kayıtlı cep telefonu numaranızı yazınız ve telefonunuza gelen onay kodunu ekrandaki alana giriş yaparak yeni parolanızı belirleyebilirsiniz.
  3. Geçici Parola bölümünden yararlanabilirsiniz. “Geçici Parola” uygulamasını kullanmak isterseniz daha önceden e-Devlet ile giriş yaparak “İleri Seviye Güvenlik” alanından bir PIN oluşturmuş ve SMS ile “Geçici Parola” gönderim özelliğini kullanabilmek için onay vermiş olmanız gerekmektedir.

Eğer ilk 2 yoldan herhangi biriyle parola yenilemeyi deneyip uyumsuzluk uyarısı alırsanız, sistem size kimlik bilgileriniz ile parola yenileyebilmeniz için yeni bir alternatif sunabilir. Ancak bu alternatif yöntemden faydalanabilmek için daha önceden hesabınızdan gizli soru – cevap ve resminizi seçmiş olmanız gerekmektedir. Gelen ekrandan “Kimlik bilgileriniz ile parolanızı yenileyiniz” butonuna tıklayıp doğru bilgileri girdikten sonra parola yenileme ekranına ulaşabileceksiniz. Eğer bu seçenek ile karşılaşmıyorsanız kendinize daha önce gizli soru cevap ve resim seçmediğiniz anlamına gelmektedir.

Eğer bu yöntem ile de parolanızı yenileyemiyorsanız “e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın” butonunu kullanarak randevu sistemine erişebilir, hesap bilgileri kısmından iletişim bilgileriniz, parolanız ve gizli soru-cevap ve resminizi güncelleyebilirsiniz.

 

(Visited 6.859 times, 1 visits today)