MHRS İletişim Bilgileri, Mhrs Mail Adresi ve Mhrs Şikayet Hattı

MHRS İletişim Bilgileri-Mail Adresi ve Mhrs Şikayet Hattı.MHRS İletişim – Mail ve Şikayet Hattı.Merkezi Hekim Randevu Sistemi telefonu Kaç? MHRS Çağrı Merkezinin Numarası Kaç? MHRS Şikayet hattı var mı? MHRS Mail adresi nedir?

Vatandaşlar MHRS ile ilgili şikayetlerini nereye bildirebilecek. SABİM  şikayet hattına bildirilen şikayetler gerçekten inceleniyor mu?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi:

MHRS Telefon Bilgileri: ALO 182  Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi İletişim telefonu olarak ALO 182 Çağrı Merkezi  kullanılmaktadır. Bu numaradan randevu alabilir şikayette bulunabilirsiniz.

MHRS Adres Bilgileri: Sağlık Bakanlığı Mithatpaşa Cad. No:3 Sıhhiye 06434 ANKARA Merkezi Hekim Randevu Sisteminin yazışma adresi 

MHRS Mail Adresi: yardimmasasi@mhrs.gov.tr Merkezi Hekim Randevu Sistemi e-Mail Adresi

MHRS Şikayet ve Öneri Adresi:

MHRS Şikayet ve Öneri Formu: https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/sorular.xhtml adresinden ulaşacağınız form ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi Hakkında Şikayet Ve önerilerde Bulunabilirsiniz.

SABİM: ALO 184 Nolu Telefon ile veya https://sabim.saglik.gov.tr/ internet adresinden SABİM e şikayette bulunabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM), Bakanlığımız çalışanlarından, hizmetin muhatabı olan her vatandaşımıza kadar, bütün Türkiye’ye uzanan bir dost eli olarak, ülkemizde ilk olmanın verdiği heyecanla 01.01.2004 tarihinde çalışmalarına başlamıştır. Bu siteye sadece SABİM yöneticileri ve onların yetki verdiği çözümleyiciler üye olabilir. Tüm sağlık çalışanlarına yönelik bir site değildir. Yeni üyelik kaydı talep ederken, bu koşulları taşıdığınızdan emin olunuz. İyi çalışmalar.

MHRS İletişim ve Teknik Yardım Birimi

T.C. Sağlık Bakanlığı üst yönetimi tarafından belirlenen amaç ve ilkeler çerçevesinde, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren; ÇKYS, EBYS, MHRS, SAĞLIK NET, E-POSTA, SAĞLIK NET ONLİNE/E-NABIZ, YAZILIM DESTEK, HSBS, BEYAZ KOD birimleri ile ilgili sağlık personellerinin taleplerini çağrı merkezi veya web üzerinden karşılayan, takip ve raporlamasını yapan MHRS hizmet birimidir.

•Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren birimler ile ilgili sağlık personellerinin taleplerini çağrı merkezi veya web üzerinden karşılamak, takibini yapmak ve oluşan değerleri raporlamak.
•Belirlenen çağrı hizmet kalite seviyesi doğrultusunda hizmet verilmesi,
•İletişim ve Teknik Yardım Birimi çağrı merkezi operatörlerinin KPI hedefleri doğrultusunda aylık performans puanlarının ölçülmesi ve raporlanması,
•İletişim ve Teknik Yardım Birimi çağrı merkezi operatörlerinin Yazılım Destek sistemi üzerinden açmış oldukları kayıtların aciliyet durumlarının incelenerek ilgili birim yetkililerine ayrıca hatırlatma yapılması,
•Yazılım Destek sistemi üzerinden gelen kullanıcı e-mail ve telefon numarası güncelleme taleplerinin karşılanması görev ve sorumluluklarını yerine getirmek görev ve sorumluluklarındandır.

(Visited 8.709 times, 1 visits today)