Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Varislere Ameliyatsız Tedaviler

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Varislere Ameliyatsız Tedaviler

Varislerde Köpük Tedavisi

 

Varis bacak toplardamarlarımızın yetersiz çalışması sonucu ortaya çıkan oldukça yaygın bir hastalıktır. Bayan cinsiyet, fazla kilo, uzun süre ayakta durma veya uzun süre oturmayla çalışılan meslek gruplarında bulunma, gebelik, sigara kullanımı ve ailede bulunması varis oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bacaklarda ağrı yorgunluk uyuşma yanma karıncalanma kaşıntı ve kramp oluşumu gibi̇ şikâyetlere neden olabilir. Basit bir ayak şişliğinden tekrarlayan veya iyileşmeyen yaralara kadar çeşitli̇ bulgular verebilir.

Varis hastalığı kalp ve damar cerrahisi̇ anabi̇li̇mdalı uzmanlık alanının ilgilendiği̇ bir hastalıktır. Yeterli̇ bir fizik muayene sonrası hastalara ultrason yapılır ve hastalığın kesin tanısı konur. Uygun tedavi̇ seçeneği̇ kalp ve damar cerrahisi̇ tarafından belirlenir.

Köpük tedavisi varis hastalığının tedavisinde en yeni yöntemdir. Diz hizasından varisli damarın içine girilerek tüm damar boyunca köpük maddesi uygulanır. Hastalıklı bu damar kapanır ve vücut bunu kendiliğinden ortadan kaldırır. Tüm bu işlemler sınırlı uyuşturma altında yapılır, herhangi bir cerrahi kesi gerektirmez. İşlem uygulandıktan sonra hasta yürüyebilir ve aynı gün taburcu edilir.

(Visited 101 times, 1 visits today)