Kanser Teşhisinde Önemli MR/PET Ünitesi Gazi Üniversitesinde Hizmet Vermekte

Kanser Teşhisinde Önemli MR/PET Merkezi Gazi Üniversitesinde Hizmet Vermekte

Gazi Üniversitesi Hastanesinin yayımladığı habere göre;

PET / MR Nedir?

MR, Manyetik Rezonans Görüntüleme anlamına gelir; vücuttaki organ, doku ve yapılar hakkında detaylı morfolojik bilgi vermek amacıyla manyetik çekim gücünü ve radyo dalgalarını kullanan bir tarama tekniğidir.

PET, Pozitron Emisyon Tomografisi anlamına gelir; vücuttaki doku ve organların fonksiyonelliğini ölçmeye yarayan bir görüntüleme testidir.

PET MR, iki yöntemi tek bir taramada birleştiren bir hibrid görüntüleme cihazıdır. Metabolik aktivite fonksiyonel MR görüntüleme ve anatomik detayın birarada olması, doktorlara, hastalıkları daha kesin ve doğru değerlendirmenin yanı sıra, fizyolojik süreçleri daha iyi anlama imkanı verir. Böylece çok düşük radyasyona ortamında, onkolojik, nörolojik ve kardiyovasküler hastalıkların tespiti, karakterizasyonu, evrelenmesi ile tedavilerinin daha kolay, hızlı ve doğru yapılmasına olanak sağlar.

PET MR ile tüm vücut taraması, yüksek kalitede anatomik detay alınarak gerçekleştirilebiliyor. İleri teknoloji ürünü olan PET MR cihazı ile 3 boyutlu değerlendirme yapılarak en hassas düzeyde bilgi alınabiliyor.

Neden PET / MR?

PET MR onkolojik, nörolojik ve kardiyovasküler hastalıkları daha doğru bir şekilde tespit etmek, tan koymak, kanser vakalarında evrelendirmek ve tedavi yanıtını değerlendirmek için tüm vücut Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) ve Pozitron Emisyon Tomografisi’nin (PET) güçlerini birleştiriyor. Aynı zamanda, radyasyon riskini ciddi ölçüde azaltan PET MR bazı çocuklarda ve genç erişkinlerde güvenle kullanılabiliyor.

PET-MR;

  • MR radyasyon içermediğinden hasta PET MR da PET CT incelemenin 1/3 oranında radyasyon alır.
  • Güçlü görüntüleme sistemi olan 3 Tesla MR testi ile yüksek çözünürlüklü PET tarayıcısını bir arada sunar.
  • Teşhis güvenilirliği arttırır.

Nasıl Hazırlanılmalı?

Vücudunuzda metal veya medikal/mekanik cihazlar varsa personelimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Kalp pili, defibrilatör, serebral anevrizma klipsi veya metal işitme cihazınız varsa bu inceleme YAPILAMAZ. Tüm takılarınızı ve işitme cihazı, metal fermuarlı kot pantalon, piercing ve çıkarılabilir diş malzemesi gibi metal nesneleri çıkarmak zorundasınız. Metal içermeyen bir kıyafet tercih etmeniz, hastane önlüğü giymenizi gerektirmeyebilir.

PET-MR taramasından önceki 24 saat

Yorucu aktivitelerden kaçının ve kafeinli ürünler (kahve, çay, gazlı içecek, çikolata vs.), kafeini alınmış ürünler veya içecekler tüketmeyin. Düşük karbonhidratlı yiyecekler tercih edin (ekmek, makarna, patates, pilav, tahıl, fasulye veya tatlı önermiyoruz). PET MR işleminden en az 24 saat öncesinden vücudu yoracak ve zorlayacak bütün egzersiz ve ağır işlerden kesinlikle kaçınması gerekiyor.

MR/PET taramasının yapılacağı günü

İncelemeden önceki 6 saat içinde hiçbir şey yiyip içmemeli, çiğnememeli veya sigara içmemelisiniz. Su içebilir ve ilaçlarınızı alabilirsiniz. Tetkiklere gelirken kan şekerinin normal seviyelerde seyretmesi önemli bir rol oynuyor.

Tüm takılarınızı ve metal fermuar, piercing ve çıkarılabilir diş malzemesi gibi metal nesneleri çıkartın.

İntravenöz kontrast ile PET MR için ek hazırlık

Eğer böbrek fonksiyonlarınızda yetersizlik varsa, diyabetikseniz veya 70 yaş üzerindeyseniz, inceleme zamanında böbrek fonksiyonunuzu değerlendirmek için kanda kreatinin düzeyinizi ölçeceğiz. Hidroksiüre ilacı alıyorsanız randevunuzu alırken bizi bilgilendirmeniz önemlidir. İnceleme öncesi ve sonrası bol su için.

 

(Visited 165 times, 1 visits today)