×

İzmir Buca Devlet Hastanesi’nde “Cryo Ablasyon” (Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı) Ameliyatı

İzmir Buca Devlet Hastanesi’nde “Cryo Ablasyon” (Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı) Ameliyatı

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi “Cryo Ablasyon” (Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı) Ameliyatı

İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği internet adresindeki haberde;

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde uygulanmaya yeni başlanan “Cryo Ablasyon” (Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı) Ameliyatı ile hastalar sağlıklarına kavuşuyor.

Hemen Ayağa Kalktım Hiç Ağrım, Sızım Kalmadı…

Bel fıtığı şikayetinden dolayı ağrılarının dayanılmaz hale geldiğini söyleyen 5 çocuk annesi Kezban Solmaz (68) “Kalp hastasıyım ve genel anestezi almam çok riskli. Ancak o kadar şiddetli ve dayanılmaz ağrılarım vardı ki açık ameliyat olmayı göze almıştım. Sonra doktorum yeni bir yöntemle anestezi almadan bu ağrılarımdan kurtulabileceğimden bahsetti ve hemen kabul ettim. Gerçekten çok kısa sürdü, bıçaksız lazerle kapalı ameliyat oldum. Hemen de ayağa kalktım, o kadar rahatladım ki hiç ağrım sızım kalmadı. Allah herkesten razı olsun. Çok mutluyum, sağlığıma kavuştum. Başta doktoruma sonrada üzerimde emeği olan herkese çok çok teşekkür ediyorum. Ben çok memnun kaldım, herkese de bu yöntemi tavsiye ediyorum.’’ dedi.

Bıçak Yok, İğne Yok ve Ağrısız…

Hastanede uygulanmaya başlandığı gün “Cryo Ablasyon” yöntemiyle ameliyat olan 2. hasta 2 çocuk annesi Selma Kaynak (50) ise “Birkaç yıldır omurgada daralmaya bağlı ağrılarım artmıştı. Hastaneye açık ameliyat olmak üzere geldim ancak doktorumuz diğer yöntemi anlatınca hemen kabul ettim. Çünkü bıçak yok, iğne yok, ağrısız küçük bir işlemle hemen yapılıyor, hemen ayağa kalkabiliyorsunuz vb. birçok avantajı varken açık ameliyat olmaktan vazgeçtim. Gerçekten de son derece memnunum, hiç ağrımda kalmadı, sonuç mükemmel. Doktoruma ve diğer tüm çalışanlara çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Ameliyatları gerçekleştiren Op. Dr. Ali Samancıoğlu “Halk arasında “Lazer” olarak bilinen tıpta ise “Cryo Ablasyon’’ denilen bu yöntem, özellikle başlangıç aşamasındaki bel fıtıklarında, Lomber dar kanal, çok ileri evre bel fıtıklarında kullanılıyor. Aynı zamanda kalp-akciğer gibi hastalıkları olan, genel anestezi alması sakıncalı ve açık cerrahi uygulanamayan hastalarda da bu yöntemi öneriyoruz. Bu yöntem sayesinde, hastalarımızı 15 dakika gibi kısa bir sürede sağlıklarına kavuşturuyoruz.” dedi. Hastane Başhekim Vekili Op. Dr. Sırrı Sorguç ise “Hastanemiz yapısal olarak sürekli yenilenirken diğer taraftan da yeni yeni uygulamalar hayata geçirilmektedir. Bunlara güzel bir örnek Beyin Cerrahi Kliniğimizde başladı. Bu yeni yöntem hastalarımız için gerçekten birçok avantaj sağlamaktadır. Hastalarımızın ikisine de geçmiş olsun dileklerimi iletirken, Beyin Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Ali Samancıoğlu başta olmak üzere emeği geçen tüm ekibimizi de tebrik ediyorum. Herkesin eline sağlık.” dedi.

Cyro Ablasyon Tedavisi Nedir?

Cyro Ablasyon Tedavisi duyusal sinirleri 3-6 ay kadar geçici olarak -70 / -80 derece soğuklukla dondurarak sinirlerin canlılığını bozmadan ağrıyı yok etmeye yaran bir yöntemdir. Tedavi uygulanan hastanın işlem bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra iğnenin girdiği yerden cihazın ucu sokulur. Skopi ile 3 boyutlu görüntüleme yapılarak yer tayininden sonra dondurma işlemi başlatılır. Cihazın ucunda oluşan buz topu ile problemli bölgedeki sinirler dondurulur. İşlemden sonra ağrısı kalmayan hasta fizik tedavi ve egzersizlerle problemli bölgedeki kaslarını güçlendirerek kalıcı tedavinin devamını sağlar.

(Visited 177 times, 1 visits today)