Hafta Sonu Yasakları Kalktı mı ? Normalleşme Süreci Nasıl?

Hafta Sonu Yasakları Kalktı mı ? Normalleşme Süreci Nasıl?

Hafta Sonu Yasakları Kalktı mı ? Halı sahalar açıldı mı? Okullar açılacak mı? Yüz yüze eğitim başlıyor mu? okullar açılıyor mu? restoranlar açılıyor mu? Normalleşme süresi nasıl olacak? gibi birçok sorunun cevabı 1 Mart 2021 günü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında ;illerin risk gruplarına göre valiliklerce alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken kurallar, buna göre de kademeli olarak geçilecek olan normalleşme süreci belirlendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından haftalık korona risk haritasına göre; Düşük Risk Gruplar Mavi, Orta Risk Gruplar Sarı, Yüksek Risk Gruplar Turuncu ve Çok Yüksek Risk Gruplar ise Kırmızı ile belirlendi. Oluşturulan bu risk haritasına göre alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken kurallar İçişleri Bakanlığı ‘nın 02.02.2021 tarihli ve 3514 sayılı “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu Genelgesi ile açıklandı. Buna göre en dikkat çeken tedbirler;

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;

– Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

– Hafta sonlarında ise;
Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacaktır.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup bu illerimizde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde;
65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacaktır.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde;
65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek,
65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00 saatleri arasında,
20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir.

Yüz yüze Eğitim;

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde;
Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde; okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liseler dahil tüm kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde; 2 Mart itibariyle, okulöncesi, ilkokul1. 2. 3. ve 4. sınıflar, orta öğrenim 8. sınıflar ve lise 12. sınıflar yüz yüze eğitim-öğretime başlanacaktır.

yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri;

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında yeme içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerlerinin 07.0019.00 saatleri arasında faaliyet göstermesine, 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerine, bu işyerleri için Sağlık Bakanlığı Covid19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısının tespit edilmesi

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek

Halı Saha- Yüzme Havuzu

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde; girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir. yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde kapalı kalmaya devam edecektir.

Mesai saatleri;

Tüm kamu ve özel kurumların normal mesai saatlerine geçilmesine

(Visited 89 times, 1 visits today)