Çin’de Başhekim Yardımcısı Corona Virüsünden Korunmak İçin Kuru Gıda, Süt ve Su Tavsiye Etti

Çin’de bir haber sitede yayınlanan virüse karşı önlemler yazısında Çin’de birinci basamak hastanede Başhekim Yardımcısı olarak çalışan Zhang Fan Corona Virüsünden Korunmak İçin Güne Kuru Gıda, Süt ve Suyla Başladığını ve çalışanlara korunmak için yapması gerekenleri açıkladı.

Çinli Doktorlar Corona Virüsünden Korunma yollarını anlatırken güne Kuru Gıda Süt ve Su başladıklarını anlattı. Özellikle sağlık personeline önemli tavsiyeler yer alan yazının google’den alınan orijinal Türkçe çevirisi yazımızın devamında.

Çin birinci basamak doktorları hazırlıktan işe sonuna kadar koruma deneyimini paylaştı.

Wuhan İlk Hastanesi, Kardiyoloji Bölümü başhekimi yardımcısı Zhang Fan, salgının en eski ön saf tıbbi personelinden biriydi ve koruyucu giysileri giymekten doktorlara çivi kesmelerini ve patlamalarını düzeltmelerini hatırlatmak için koruma deneyimini paylaştı. Hastanede çapraz enfeksiyondan nasıl kaçınılacağını, onlara tek tek hatırlattı.

Tam metin aşağıdaki gibidir:

Kardiyoloji başhekimi yardımcısıyım, şu anda acil serviste çalışıyorum ve Wuhan’ın yeni koronavirüs zatürreeğiyle savaşmak için sağlık personeli ile çalışıyorum.
Daha sonra, acil olmayan birçok kardeş de ön hat destek çalışmalarına gidecek, birinci basamak iş deneyimi yok ve sağlık personelinin korunması en önemli önceliktir.
Burada sizinle kendi çalışmalarımda küçük bir deneyim paylaşıyorum Bilimsel ve etkili korumanın kesinlikle sağlık personelimizin Wuhan’ın yeni koronavirüs pnömonisine karşı savaşı kazanmasına yardımcı olacağına inanıyorum. Herhangi bir eksiklik varsa, umarım bunları ekleyebilirsiniz.

Çalışmadan önce hazırlık

1. Bir vardiya sistemi uyguluyoruz, işe gitmeden önce yemek yememiz, içmemiz, dinlenmemiz ve iyi bir fiziksel ve zihinsel durumla çalışmaya gitmemiz gerekiyor.Bu, uzun vadeli yüksek yoğunluklu işlerle başa çıkmak için önemli bir önkoşuldur.
Wuhan şu anda trafik kontrolüne sahiptir ve gıda tedariki her zamanki gibi uygun değildir, evde daha kuru gıda, su ve süt hazırlanması tavsiye edilir. Hazırladığım kuru gıda esas olarak sıkıştırılmış bisküvidir.
Her gün işe gitmeden önce süt içiyorum ve sıkıştırılmış bir bisküvi yiyorum.Yüksek yoğunluklu bir işte, sıkıştırılmış bisküvi birkaç saat boyunca dolu olabilir ve beslenme garanti edilir. Şahsen tadın oldukça iyi olduğunu hissediyorum.

2. Erkek ve kız en iyi saçlarını kısa kesilir, daha kısa daha iyi, böylece bir şapka giymek koruyucu bir rol oynayabilir. Kızlar saçlarını kısa kesemezlerse, işe gitmeden önce saçları sıkı bir şekilde bağlamanız, patlamaların da bağlanması veya bir şekillendirme spreyi püskürtülmesi önerilir, aksi takdirde kolayca düşüp gözleri yarıya indirerek kirliliğe neden olur.
Makyaj uygulamayın, her zaman işe gidin, tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeye dikkat edin ve eldivenleri delmekten kaçının.Bu sağlık personeli tarafından yapılmalıdır.

3. Çalışmaya yönelen tıbbi personel, araç içindeki sanitasyona dikkat etmelidir. Lütfen şoföre taksiyle veya çalışmak için gönüllü olarak arabaya iyi bakmasına yardım edin, başkalarını korumak da kendinizi korur.

4. Hastaneye vardıktan sonra özel iş elbiseleri ve iş ayakkabıları olarak değiştirin. Kontaminasyonu önlemek için kıyafetlerinizi belirlenmiş bir alanda özel bir torbada saklayın.
Ön cepheye katılan daha sonra sağlık personeli, yeterli iş elbisesi ve iş ayakkabısı hazırlamıyorlarsa, bunun yerine bir dizi ev kıyafeti hazırlamanız önerilir.Bu set sadece hastanede kirli giysiler ve ayakkabı giymekten kaçınmak için kullanılır.

5. Iş yerinde bir cep telefonu kullanılması tavsiye edilmez, çünkü kirlilik olasılığını arttırır ve ikincisi, koruyucu giysiler giyerken bir cep telefonu kullanmak uygun değildir.
Bu nedenle bölümün dahili ve harici çağrılara cevap verebilecek sabit bir telefon hazırlaması tavsiye edilir.Tüm çalışan sağlık personeli ve önemli fonksiyonel departmanların telefonları bir araya getirilir ve herkesin kolayca görebileceği bir yere yerleştirilir.
Aynı zamanda departmanda bir bülten panosu düzenlenir ve bülten tahtasına herkesin hızlıca bilmesi için bülten panosuna herhangi bir bildirim veya nerede yazı yazılır. Bununla birlikte, cep telefonunu dezenfekte ettikten sonra tam zamanlı personel kullanımını düzenlemek mümkündür.Bu tür sağlık personeli esas olarak dış dünya ile iletişim kurmak, iletişim kurmak ve koordinasyonu sağlamaktan sorumludur.Genellikle baş hemşire veya bir sağlık personeli atamaktır.

● Başlamadan önce iyi korunun

1. İşinize başlamadan önce kendinizi koruduğunuzdan emin olun. Bunları tek tek takın. Endişelenmeyin.

2. Koruyucu kıyafetler hava geçirmezdir ve birkaç saat giyilir, bu yüzden kendi kıyafetlerinizi çok fazla giymeyin.Kişisel olarak bir dizi sonbahar giysisi ve sonbahar pantolonu giyiyorum.Sıcak ve kalın tutmama gerek yok. Ve kısacası ayakkabılar, hatta rahat hissediyorlar.

3. Koruyucu kıyafetler giydikten sonra, Lazarus’u yemek ve içmek uygun değildir.İş sırasında yemek yeme ve içme süresinin makul şekilde planlanmasına dikkat edin.
Daha önce de belirtildiği gibi, sıkıştırılmış bisküvi yiyorum, bu yüzden birkaç saat açlık hissedebiliyorum, işe gitmeden önce yarım saat su içebilirim ve üç saatten fazla sürebilirim (kişisel deneyim).
Koruyucu giysinin değiştirilmesi daha zordur, koruyucu giysinin defalarca değiştirilmesi kontaminasyon olasılığını artıracak ve ayrıca malzeme kaynaklarını israf edecektir.

4. Enerjiyi ve suyu yenilemek için en iyi zaman, vardiyaları değiştirmektir. Bu nedenle, tüm sağlık personelinin işi geciktirmeden zamanında transfer etmesi önerilir, çünkü herkes bir bütündür, birbirleriyle iyi işbirliği yapar ve yoldaşlara uyum sağlamak için bir mola verir.
Bazı meslektaşlar sırayla yemek yemeyi ve ayrı ayrı yemek yemeyi önerdiler.Çalışma sırasında çoğunlukla kuru yiyecek ve su tüketin. Bir yandan, çok sayıda insanın yemek yemesini ve görevden ayrılmasını önlemek için, diğer yandan grup yemeklerini de çapraz enfeksiyon riskini artırır.

5. Önce bir şapka takmayı öneririm, sonra N95.N95’in her insanın kafa şekline göre giyilmesi gerekir, ancak genel olarak N95, kulakların kuvvetini kullanmak değil, birlikte verilen kuvveti kullanmaktır, aksi takdirde kulaklar uzun süre dayanamaz. N95’in ötesinde, başka bir cerrahi maske takın.

6 ve daha sonra uzun kollu iş elbiselerini örtmek için eldiven, eldiven ilk tabakasını giyin. Sonra izolasyonlu giysiler giyin ve ardından koruyucu giysiler giyin. Koruyucu kıyafetler giyin, fermuarın yanındaki contayı yırtın ve ardından koruyucu kıyafetleri sıkıca takın. Bazı koruyucu kıyafetlerin şapkaları gözleri engelleyebilir ve bunları kendi durumunuza göre düzeltmek için tıbbi bant seçebilirsiniz.

7, sonra gözlük takmak, bazı gözlük hızla sis olacak, ilk anti-sis tedavi yapılması tavsiye edilir, ben sprey anti-sis ajan kullanın. Bir meslektaşın biraz tecrübesi var: El dezenfektanını lense uygulayın, havuzdaki suyla durulayın ve buğu önleyici fonksiyona sahip olmak için kurutun.

8. Koruyucu gözlük yerine gözlük yerine kişisel koruyucu maske kullanıyorum. Ancak sadece bir kez kullanılabilir.

9. İş yerinde meslektaşlarınızın sizi hızlı bir şekilde bulabilmesi için, koruyucu kıyafet üzerinde belirgin bir pozisyonda kendi adınızı yazmayı unutmayın. Bazı meslektaşları tezahürat ve benzeri hakkında yazdılar ve birbirlerini işyerinde teşvik ettiler. Yazma işaretleri yalnızca temiz alanlarda kullanılmalıdır.

10. Koruyucu ayakkabı kılıflarını takın ve son olarak çalışmaya başlamak için başka bir eldiven tabakası (ikinci kat) giyin.

● Ofis çalışmalarında dikkat edilmesi gereken sorunlar

1. Bir acil servise veya sıcak bir departmana atanırsanız, bir doktora görünmek için sıraya giren birçok hasta ile karşılaşırsanız, her şeyden önce endişelenmemeli ve sakinleşmemelisiniz. Acil serviste deneyimi olmayan iş arkadaşları biraz gergin olacak, oturmanızı ve gözlerinizi kapatmanızı, on saniye dinlenmenizi ve sonra kliniğe gitmenizi tavsiye ederim. Unutmayın, önce kendinizle uğraşmayın.

2. Danışma odası kontamine bir bölgedir.Tıbbi kayıtlar, kalemler, stetoskoplar ve diğer taşınabilir ekipmanlar dahil olmak üzere içindeki her şey sadece danışma odasında kullanılır, dinlenme alanına getirmeyin.

3. Ciddi bir hastayla karşılaşırsanız, derhal gözlem odasına gitmeyi ayarlayın. Normal şartlar altında, hastanın ifadesi özellikle ağrılıdır ve dikkat edilmesi gerekir.

4. Hastalar doktora görünmeyi severler, genellikle bunun olmasını önlerim. Onlara yüksek sesle söyleyeceğim, kendi sağlığınız için, lütfen mesafenizi koruyun ve doktorları sayı sırasına göre görün. Ne zaman yapman gerektiğini bağırmalısın.
Gerektiğinde düzeni sağlamak için hemşireler veya güvenlik görevlileri gerekir. Onlara tek tek bakın, endişelenmeyin.

5. Hastadan bir metreden daha uzun bir mesafe bırakın Avantajı çapraz enfeksiyonu azaltmak, dezavantajı ise konuşurken sesi arttırmaktır. Seçimim mesafemi korumak ve sesimi arttırmak.

6. Gelen her hasta, özellikle tekrar tekrar sorması ve doğrulaması gereken bazı yaşlılar olmak üzere üç soru sormaktadır.Akıllı telefonlar kullanmayan ve bilgi alma becerisi kısıtlı birçok yaşlı insan gördüm.
İlk soru: Evde sıcaklık nedir (veya evde ateş var mı?) Hiç ateşin oldu mu?
Triyaj hemşiresi bir sıcaklık kaydına sahip olmasına rağmen, hastanın sıcaklığını evde izlemek daha gereklidir. Öyleyse öksürük isteyin? Sonra diğer rahatsızlıkları sorun.
İkinci soru: South China Seafood City’ye gittiniz mi veya yakınında bulundunuz mu? Son zamanlarda bulundun mu ya da orada biri var mı? Yakınlarda çarşı var mı? Genellikle hangi işi yaparsınız?
Üçüncü soru: Ne tür bir hastalığınız vardı? Özellikle altta yatan hastalıkları olan yaşlı hastalar üzerinde durulmaktadır.

7. Genel olarak hasta bir bakışta şok ve dispne olup olmadığını görebilir ve eğer öyleyse gözlem odasına gönderebilir. Değilse, bir sonraki muayeneye dayanabilir.
Bu konuda bir stetoskop kullanmadım ve hastanemizde de kan basıncını ölçmek için otomatik tansiyon aletleri var. Bu nedenle, hastayla temasa gerek yoktur ve hastanın kontamine doktorla temasa ihtiyacı yoktur.

8, akciğer BT, kan rutin yapılmalıdır, şartlı hastane nükleik asit testleri mümkün olduğunca, diğer testler yapmayı seçin. Nükleik asit testlerinin yokluğunda, ayırıcı tanı için rutin solunum virüsü testleri yapılabilir. Çok fazla kontrol etmemeye dikkat edin, bu hastanın ziyaret süresini artıracaktır.

9. Hastanın semptomlarına, temas öyküsüne, tıbbi öyküsüne, akciğerin BT ve kan rutinine dayanarak, viral pnömoni olup olmadığını teşhis edin. Daha fazla onay gerektiren şüpheli hastaların taranması için, belirlenen hastaneler tanıyı daha da doğrulayacak veya prosedüre göre rapor edecektir.
Wuhan yeni koronavirüs pnömonisi dışında tutulan hastalar rutin olarak tedavi edilir. Özellikle yeni tip pnömoni teşhisi konan ve ateşi olan hastalar için, onları olumlu bir tonla yatıştırmak ve hastanın anlayışını kazanmak gerekir.Bu sefer birkaç kelime söylemeyin.

İşten sonra koruyucu kıyafetleri çıkarırken dikkatli olun

1. Kontaminasyona en duyarlı koruyucu kıyafetleri çıkarırken dikkatli olun.

2. Belirtilen yerde, ellerinizi dezenfektanla yıkayın ve ilk eldiven tabakasını çıkarın; Ellerinizi dezenfektanla yıkayın, daha sonra ikinci eldiven tabakasını takın, gözlükleri veya tıbbi koruyucu maskeyi çıkarın ve tek kullanımlık tıbbi maskeyi belirlenen yere atın; Ellerinizi yıkayın, ayakkabı kapağınızı çıkarın ve ikinci eldiven tabakasını çıkarın; ellerinizi dezenfektanla yıkayın, koruyucu giysilerinizi çıkarın ve çıkarırken yukarıdan aşağıya doğru yuvarlanmaya dikkat edin.Dış mekan kirli ve içi nispeten temiz.

3. Dezenfektanla elleri yıkayın, nispeten güvenli bir yere gidin, elleri dezenfektanla yıkayın, ilk eldivenleri çıkarın; elleri dezenfektanla yıkayın, şapkayı çıkarın, dezenfektanla elleri yıkayın, N95’i çıkarın; elleri dezenfektanla yıkayın. (Yukarıdaki Guangzhou No. 8 Hastanesinin videosuna bakın).
Kısacası, her adımdan önce ellerinizi dezenfektanla yıkayın ve belirtilen yere çıkarın.

4. İş elbiselerinizi değiştirin ve kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı giyin. Yüzünüzü ve ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın, burun deliklerine, boynunuza vb. Dikkat edin ve dışarı çıkmadan önce cerrahi maske takın.

5. Ön basamak sağlık personelinin hastane tarafından ayarlanan konaklama yerlerinde kalması en iyisidir.Hastane düzenlememişse, aile üyeleriyle sık sık temastan kaçınmak için mümkün olduğunca yalnız yaşamanız önerilir. Aynı zamanda, eve döndükten sonra uygun şekilde dezenfekte edin.

Kaynak:https://www.singtao.ca/

(Visited 342 times, 1 visits today)