Bolu’da 58 Okul Beyaz Bayrak Aldı

Bolu’da 58 Okul Beyaz Bayrak Aldı. Bolu Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre

58 OKUL BEYAZ BAYRAK ALMAYA HAK KAZANDI

2016 – 2017 Öğretim Yılı Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tören düzenlendi. Törende, beyaz bayrak ve beslenme dostu 3 okul ve beyaz bayrak alan 55 okula ödülleri takdim edildi.

İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen ödül törenine, Vali Yardımcısı Ahmet Atılgan, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Halk Sağlığı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Seraceddin Çom, okul idarecileri ve öğretmenler katıldı.

BEYAZ BAYRAK PROJESİ (TEMİZ OKUL SAĞLIKLI OKUL) NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Beyaz Bayrak almak için başvuru yapan okul İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda  Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte oluşturulan ekip tarafından belirtilen kriterler doğrultusunda    denetimi gerçekleştirilir.

Okul çevresi, Bina içi, Koridorlar, Sınıflar, İdari bölümler, Spor Salonu, Tuvalet ve lavabolar, Su depoları, Kantin, yemekhane başlıkları altında, fiziki yönden bakım,  tertip, düzen , temizlik  ve hijyen konusunda puan verilerek değerlendirilir ve değerlendirme sonucunda yeterli puan alan okul beyaz bayrak almaya hak kazanır.

Beyaz Bayrak almaya hak kazanan eğitim kurumlarına okul sağlığını ve temizliğini simgeleyen Sertifika, Beyaz Bayrak ve Pirinç levha düzenlenir ve ilgili okullara  törenle verilir. Sertifika süresi 3 yıldır.

İlimizde 207 eğitim kurumu bulunmakta olup 2017 Şubat ayında beyaz bayrak alan okul sayımız 12(%5) iken bugün (Haziran) itibarıyla beyaz bayrak alan okul sayısı 64(%31)’e yükselmiştir.
Bakanlığımızın bu projede hedef oranı %80 olup bu kapsamda 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde çalışmalarımız devam edecektir.

BEYAZ BAYRAK İŞ BİRLİĞİ  PROTOKOLÜ

03.08.2006 tarihinde Milli eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında ‘’Beyaz Bayrak İş Birliği protokolü’’ imzalanmış olup süresi dolan protokol 10.11.2010 ve 05.06.2015 tarihlerinde yeniden imzalanarak uygulamaya konulmuştur.

(Visited 63 times, 1 visits today)