×

Baş Dönmesi ve Göz Kararması İçin MHRS’den Nereye Randevu Alınır?

Baş Dönmesi ve Göz Kararması İçin MHRS’den Nereye Randevu Alınır?

Baş Dönmesi ve Göz Kararması İçin MHRS’den Nereye Randevu Alınır? Sağlık Bakanlığına bağlı aile hekimleri ile Devlet Hastanesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesinden randevu alarak muayene olmak isteyen vatandaşlar baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetleri için hangi branş hekiminden sıra numarası alacakların ve hangi polikliniğe gideceklerini bilemedikleri için sık sık hata yapmaktadırlar.

Baş dönmesi ve göz kararması dahili, nörolojik, KBB, kardiyolojik birçok hastalığın belirtisi olabildiğinden öncelikle aile hekiminize başvurarak şikayetinizin hangi branşı ilgilendirdiğini öğrenip aile hekiminizin yönlendirmesine göre branş hekiminden muayene sırası alabilirsiniz.

Yada doğrudan hastaneye uzmana gideyim diyenler olabilir. Bu durumda da dahiliye uzmanına gitmekte fayda var.

Göz kararması ve baş dönmesi için hangi doktordan Mhrs Randevu Alınır? Göz kararması için hangi doktordan mhrs randevu alınır? Baş Dönmesi için hangi doktordan Mhrs randevu alınır. Göz kararması için hangi branşta randevu alınır. Baş dönmesi için hangi branştan randevu alınır?

Besin zehirlenmesi,stres, açlık,sıcak ortam, ishal, bir ilacın yan etkisi gibi tehlikeli olmayan nedenlerle herkes hayatında birkaç defaya mahsus göz kararmasından şikayet etmiş olabilir. Göz kararması çoğu zaman önemli bir rahatsızlık habercisi olmayabilir ancak devamlı yaşanmaya başladığında mutlaka bir hekime görünmek gerekir

Göz kararması ve baş dönmesi için hangi doktordan MHRS Randevusu alabilirim.


-Öncelikle Aile Hekiminden Mhrs Randevu alıp muayene olmanızı tavsiye ederiz.
-Doğrudan uzmana gidecekseniz dahiliye Uzmanından MHRS Randevu alabilirsiniz.

-Özellikle Vertigo nedeniyle KBB Uzmanına randevu alabilirsiniz.

Baş Dönmesi Deyip Geçmeyin

İç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen “Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV), kısa süreli baş dönmesi, bulantı hissi veren bir hastalıktır. Hastalık genel olarak cinsiyet ayrımı yapmasa da kadınlar da daha çok görülür. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümü uzmanları, “Vertigo”nun yani baş dönmesinin en sık görülen nedeni olan hastalık hakkında bilgi verdi.

Yataktan kalkarken dikkat!

İç kulak kristallerinin yerinden oynaması (BPPV) aniden başlayan, kısa süreli olmakla beraber baş dönmesi yapan, bulantı hissi veren bir hastalıktır. Bir denge organı olan iç kulağın içinde gözle görülemeyecek kadar küçük kum tanesi gibi kristaller bulunur. Bunlar;darbe, uzun süreli yolculuklar, geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok nedenle yerinden oynayarak denge sistemini uyarır. Genellikle etkilenen kulağa bağlı olarak kritik bir pozisyonda, belirli bir süre sonra ortaya çıkan, sonra kendiliğinden gerileyen, tekrarlanan hareketler ile şiddeti giderek azalan, baş dönmesi ile karakterize bir tablodur. Hastalarda ilk belirtiler genellikle yataktan kalkarken ya da yatağa uzanırken, özellikle de yatakta bir taraftan diğer tarafa dönerken oluşur.

Kadınlarda daha fazla görülüyor

Hastalığının başlangıç yaşı 30 ila 50’li yaş grubudur. Baş dönmesi nedeni ile hastaneye başvuran hastaların yüzde 25’inde sebebin bu hastalık olduğu saptanmıştır. Hastaların yüzde 30’unda belirtiler bir yıldan uzun sürer. Hastalık cinsiyet gözetmemesine rağmen kadınlarda daha fazla görülen nadir hastalıklardandır. “Dix-Hallpike Testi” hastalığın tanısının konulmasında ve lezyonlu kulağın saptanmasında en değerli metottur.

İç kulak kristallerinin yerinden oynaması tedavisinde aşağıdaki seçenekler düşünülebilir;

  • İzlem; Hastalığın tekrarlayan özelliği nedeniyle kendi kendine gerileme olacaktır.
  • Medikal tedaviler; Doktor kontrolünde denge bozukluklarını baskılayan ilaçlar kullanılabilir.
  • Denge egzersizleri; Belirtileri ortaya çıkaran hareketlerin her gün defalarca tekrarlanması ile santral sinir sisteminin kompanzasyon mekanizmalarının devreye girmesini amaçlar.

Ancak bu yöntemlerde, hasta uyumu ve memnuniyeti düşüktür. Günümüzde iç kulak kristallerinin yerinden oynamasının tedavi metodu kanal içindeki kristallerin tekrar ana kanal içine düşmesini sağlayan “Repozisyon manevralarıdır”.

Memorial Diyarbakır Hastanesi

(Visited 463 times, 1 visits today)