×

Afyon Devlet Hastanesi Uyku Ünitesi Açıldı

Afyon Devlet Hastanesi Uyku Ünitesi Açıldı

Afyon Devlet Hastanesi Uyku Ünitesi Açıldı

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi internet adresindeki habere göre;

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan Uyku Ünitesi Vali Mustafa Tutulmaz, Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mehmet Duran ve sağlık çalışanlarının katılımı ile hizmete açıldı.
Uyuyamama ya da uykuyla ilgili sorunlar yaşayanların başvurabileceği Uyku Ünitesi 4 yataklı olarak düzenlendi ve bünyesinde 1 Göğüs Hastalıkları Uzmanı, 2 hemşire ve 1 EMG teknisyeni ile hizmet verecek.
Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, açılışta yaptığı konuşmada, ilimizde Uyku Ünitesi açısından eksiklik olduğunu, 9 – 10 ay gibi ileri tarihlere randevu verildiğini belirterek “Haliyle hastalarımız da mağdur oluyordu. İnşallah bu ünite ile bekleme süreleri daha da azalacak ve mağdur hastaları sorunlarından kurtaracağız.” dedi.
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz da uykunun insan sağlığı açısından önemine vurgu yaparak “İnsan uykusunu iyi aldığında günlük yaşamı daha kaliteli oluyor. Çalışma hayatında da verimi artıyor. Dinlenmiş vücut yaşam süresine de olumlu katkı sağlıyor. Uyku bozukluklarının tedavisi önemli.  Birçok vatandaş bu problemi göz ardı ediyor ve sorun olarak görmüyor. İnşallah bu Uyku Ünitesi sayesinde doğru teşhis ve tedaviler ile hastalar daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir. Emeği geçen herkesi kutluyorum.” diyerek bu yeni ünitenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti.
Uyuyamama fikriyle akşam saatlerinden itibaren tedirgin olanların, Yatakta sürekli bacaklarını hareket ettirmek zorunda kalanların, Yeterli süre uykuya rağmen gün içinde yorgun ve uykulu olanların, Gece içinde nefes alamama hissi ile uyananların, Horlamasının yan odalardan duyulacak kadar şiddetli olduğunu ve Uykuda nefesinin durduğu söyleyenlerin, Haftada en az 2 gece uykuya dalmakta güçlük çekenlerin, Geceleri baş, boyun veya göğsünde terleme olanların, Sabah yorgun ve baş ağrısı ile uyananların, Geceleri uykudan bağırarak ve korku ile uyanan ve saldırgan hareketleri olduğu söylenenlerin başvurabileceği Uyku ünitesinde vatandaşlarımız gözlem altına alınarak bu sorunları veriler ile kayıt altına alınacak ve tedavi süreci başlatılacak.
Yukarıda sayılan belirtilerden en az 3 ve daha fazlasına evet cevabı veren vatandaşlarımızın Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde hizmete giren Uyku Ünitesine başvurması gerekiyor.

(Visited 117 times, 1 visits today)