VLP Özellikli Aşı Ne Demek? İnovatif Aşı Ne Demek?

VLP Özellikli Aşı Ne Demek? İnovatif Aşı Ne Demek? Hangi aşılar VLP özellikli? VLP Özellikli Covid 19 aşısının yan etkileri var mı? Türkiye’de üretilen aşılar VLP özellikli mi olacak? VLP özellikli Covid 19 aşısı daha çok mu koruyor?

VLP (Virus Like Particle – Virüs Benzeri Parçacık) Aşı

Genetik materyali olmayan boş virüs kabuklarının hastalığa sebep olan virüsün yapısını taklit ederek yerleştiği canlıda antikor üretimini sağlaması prensibi ile hazırlanan aşı.

İnovatif bir yöntem olarak kabul edilen VLP (Virus Like Particle) Virüs Benzeri Parçacık anlamına geliyor.  VLP kavramı, bulaşıcı olmayan SARS-CoV-2 virüs tipini (COVID-19’a neden olan virüs) taklit etme ilkesine göre çalışır. VLP’ler temelde virüsün temel özelliklerini kopyalayan, ancak viral genomu kopyalamayan multiprotein yapılardır. Aşı, bir enfeksiyona neden olmadan bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarır.

Ülkemizde Virüs benzeri parçacık temelli SARS-CoV-2 Covid 19 aşı çalışmaları devam etmekte olup. Halen  TÜBİTAK , Ankara Onkoloji Hastanesi Faz 1 Klinik Araştırmalar Merkezi’nde geliştirilen VLP aşısında, Faz 1 gönüllü çalışmaları devam etmektedir.

Çalışmaları devam eden aşı antijen kaynağı olarak SARS-CoV-2 virüsünün dört yapısal proteinini kullanan klinik çalışmalardaki tek VLP aşısı olarak biliniyor. Sağlıklı gönüllüler üzerinde VLP aşısının güvenliği ve immünojenisitesinin gösterilmesinin ardından, Mayıs ayı sonuna kadar Faz II klinik araştırması başlaması bekleniyor.

Dünya’da VLP S-2P prefüzyon stabilizasyon teknolojisini kullanan aşılar

Moderna, Pfizer Biontech,  Novavax,  Johnson & Johnson,

TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşı çalışmasının, insan denemelerine geçen dünyadaki 4’ncü aşı adayı olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) listesine girmeyi başardı.

(Visited 177 times, 1 visits today)