Uluslararası Hasta Destek Birimi Çağrı Merkezi-Visit Turkey For Health Care Call Center

Uluslararası Hasta Destek Birimi Çağrı Merkezi-Visit Turkey For Health Care Call Center

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizm Daire Başkanlığı yönetiminde 2016 yılı itibariyle 444 47 28 Uluslararası Hasta Destek Birimi hizmet vermektedir.

7 gün 24 saat İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Farsça, Fransızca olmak üzere 6 farklı dilde sağlık konularında tercümanlık ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. Tüm yabancılar bu hizmetten yararlanabilirler.

Ülkemize sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında gelen hastaların sağlık hizmetine kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla “Uluslararası Hasta Destek Birimi Tercümanlık ve Çağrı Merkezi” kurulmuştur.

Uluslararası Hasta Destek Birimi Tercümanlık ve Çağrı Merkezi’nin vereceği hizmetler:
•Uluslararası hastalar tarafından 112 ve 184 çağrı merkezlerine gelen yabancı dildeki telefon çağrıları veya UHDB’ye telekonferans ile yönlendirilen yabancı dildeki telefon çağrılarının tercüme edilerek (ardıl tercüme) Türkçe’den yabancı dile ve/veya yabancı dilden Türkçe’ye çevrilmesi
•Türkiye dışından gelen telefon çağrıları cevaplanarak ihtiyaca göre danışmanlık hizmeti verilmesi ya da öneri ve şikâyetlerin kayıt altına alınması

Uluslararası Hasta Destek Birimi Tercümanlık ve Çağrı Merkezi Almanca (3 personel), Arapça (10 personel), İngilizce (7 personel) , Rusça (4 personel), Farsça (2 personel), Fransızca (2 personel ) olmak üzere 6 (altı) dilde hizmet verecektir.

“Uluslararası Hasta Destek Birimi Tercümanlık ve Çağrı Merkezi’nin”  çağrı numarası +90 850 288 38 38 olarak belirlenmiş olup, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştır.

(Visited 166 times, 1 visits today)