Türkiye’de İlk Kez Hamile Kadına Mide Kanseri Ameliyatı Yapıldı

Türkiye’de İlk Kez Hamile Kadına Mide Kanseri Ameliyatı Yapıldı

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi internet sitesindeki verilen haberde;

DÜNYADA 3.TÜRKİYE’DE İLK DEFA BEŞ BUÇUK AYLIK HAMİLE KADINA MİDE KANSERİ TANISI KONARAK AMELİYATI BAŞARIYLA YAPILDI.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 5 ay 2 haftalık hamile Nejla İsmailoğulları’nın midesinin %85 i yapılan bir ameliyatla alındı.Hamileliği ise sağlıklı bir şekilde devam ediyor.

Ameliyatı gerçekleştiren Erzurum Beah Cerrahi onkoloji Kliniği Doktoru Cerrahi Onkolok Op. Dr. Mehmet Hamdi Sakarya; “Gebelik esnasında mide kanseri görülmesi oldukça nadir rastlanılan bir durumdur. Bugüne kadar literatüre bildirilmiş vaka sayısı dünyada 146 tane olup biz 147 ci vakayı tespit ettik. “Hastamız bize geldiğinde yaptığımız tetkik ve incelemelerde mide ca olduğunu tespit ettik. Âmâ ameliyat için bir risk vardı 4 çocuk annesi ve yeni bir bebeğe 5 ay 2 haftalık hamileydi. Gerekli araştırma ve izinleri aldıktan sonra hamile bir kadına Türkiye’de ilk olacak bu müdahale için hazırlıklarımızı yaptık. Hastamızı ameliyata aldık. Başarılı geçen bir operasyon neticesinde annenin midesinin %85 ini alarak hastaya ve bebeğe hiç bir zarar vermeden ikisini de sağlıklı bir şekilde klinik iyileşme sürecini tamamladıktan sonra taburcu ettik. Yaptığımız bu operasyonun Türkiye’de ilk dünyada ise 22 haftalık gebeliğin sonlandırılmadan devamı sağlanarak başarılması noktasında 3 cü vaka olması ve başarı elde etmemiz bizleri de ziyadesiyle mutlu etti bu tür ameliyatlarımızın sayısını her geçen gün daha da geliştirerek yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ameliyattan sonra eşine ve bebeğine sağlıklı bir şekilde kavuşmanın mutluluğunun yaşayan Nejla İsmailoğulları’nın eşi Burhan İsmailoğulları ise “Bana dünyaları verdiniz sayın doktorumuz Mehmet Hamdi Sakarya’ya ve nezdinde operasyonu gerçekleştiren ekibine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

(Visited 97 times, 1 visits today)