×

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktordan Randevu Alınır?

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktordan Randevu Alınır?

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktordan Randevu Alınır? Sürekli sırt ağrısı çeken hastalar  Sağlık Bakanlığı merkezi hekim randevu sistemini kullanarak Bakanlığa bağlı aile hekimlerinden ve hastanelerden randevu alabilirler. Sırt ağrısı nedir?  Sırt ağrısı ile ilgili yapılması gerekenler.

Bel ve sırt ağrısı genelde iskelet ve sinir sistemi  kaynaklı önemli sağlık sorunlarındandır. Sık ve Sürekli Bel ve sırt ağrısı yaşayan hastalar ilk muayeneleri için Aile Hekiminden MHRS randevusu alabilirler. Aile Hekimi tarafından yapılan yönlendirmeye göre; beyin ve omurilik hastalıkları uzmanı yani Beyin Cerrahı yok ise en yakın branş ortopedi uzmanına muayene olabilirsiniz.

BAŞLICA SIRT AĞRISI NEDENLERİ

Myofasiyel ağrı sendromu

Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkiler.
Ağrının tipik özelliği: Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunur. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları artırır.

Boyun fıtığı

Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabilir. Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabilir. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber, bu sorun daha nadir olarak görülür.
Ağrının tipik özelliği: Ağrıya özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabilir.

Fibromiyali

Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir hastalık. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi olur. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artar. Bu grup hastada baş ağrıları, bağırsak sorunları ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözlenir. Depresif duygu-durum hastaların ağrıya hassasiyetini artırır. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırır.
Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yarısı etkilenebilir. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebilir.

Skolyoz

Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı dikkate alınır. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebilir. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabilir. Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebilir. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulması gerekir.
Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabilir. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret edebilir.

Osteoporoz

Yaşlı ve kadın hastalarda kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebilir. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebilir.
Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet olur. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiler.

 

(Visited 1.892 times, 1 visits today)