Sağlık Bakanlığı Covid Aşısı Yapılacak Öncelik Gruplarını Açıkladı

Sağlık Bakanlığı Covid Aşısı Yapılacak Öncelik Gruplarını Açıkladı

Korona pandemisi, covid aşısının bulunması derken herkesin en çok merak ettiği konuların başında aşı yapılacaklar kimler, öncelik grupları neler, bana aşı yapılacak mı, ben aşı yapılacak öncelik grubunda mıyım gibi sorular gelmeye başladı. Bu sorulara cevap olabilmek adına Sağlık Bakanlığı resmi internet adresinde covid 19 aşısı yapılacak öncelik gruplarını yayımladı.

COVID-19 pandemisi, ciddi bir halk sağlığı acili olarak ortaya çıkmış ve yanıt verilmesi gereken bir sürecin başlatılmasına neden olmuştur. 11 Mart 2020 tarihi itibarıyla da Dünya Sağlık Örgütü bu olayı Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne istinaden halk sağlığı acili olarak ilan etmiştir. Bu süreç, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir.

COVID-19 pandemisine yanıt vermek amacıyla Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmesi planlanan müdahalelerden biri de kitlesel COVID-19 aşılamasıdır.

Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır.

Birinci aşama da ;

Sağlık Kurumlarında Çalışanlar

Yaşlı Engelli Korma evleri gibi yerlerde çalışanlar

65 yaş ve üstü bireyler

İkinci aşama da ;

Hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler (Polis, Asker, Zabıta, Özel Güvenlik, Cezaevleri, Öğretmenler)

50-64 yaş arası bireyler

Üçüncü aşama da ;

Kronik Hastalığı Olanlar

Diğer Gruplar

 

Dördüncü aşama da ;

Aşılama sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar

(Visited 75 times, 1 visits today)