Rize RTE Üniversitesi Hastanesi’nde Aort Damarı Patlamış Hasta Kurtarıldı

Rize RTE Üniversitesi Hastanesi’nde Aort Damarı Patlamış Hasta Kurtarıldı

Aytekin KALENDER/RİZE,(DHA) – RİZE’de aort damarı patlamış olarak Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde acile başvuran 82 yaşındaki Yılmaz Kabil, kapalı yöntemle yapılan operasyon sayesinde yaklaşık 3 saat sonra sağlığına kavuştu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine ani başlayan göğüs ağrısı, nefes darlığı ve halsizlik şikayeti ile başvuran 82 yaşındaki Yılmaz Kabil, yapılan tetkikler sonucunda sırt kısmındaki aort damarında genişleme ve yırtık olduğu buna bağlı akciğer boşluğuna kanama olduğu tespit edildi. İlk tetkiklerinde hastanın aort damarının patlamış ve kanamasının olduğu anlaşılınca ameliyata alındı. Mucizevî bir şekilde yaşama tutunan Kabil, kısa sürede yapılan başarılı operasyon ile aort damarı onarıldı. Ameliyat sonrasında genel durumu düzelen hasta sorunsuz bir şekilde taburcu edildi.

AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

Konu ile ilgili operasyonu gerçekleştiren Yard. Doç. Dr. Ozan Karakişi, yaptığı açıklamada, “Kontrolsüz yüksek tansiyon, ileri yaş ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı istenmeyen kanamalara neden olabilmekte ve hastaların çoğu bu nedenle kaybedilebilmektedir. Açık ameliyatın çok riskli olduğu bu hastalıkta kapalı ameliyatlar günümüzde tüm dünyada yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Biz de hastamıza daha az riskli olan bu tedavi yöntemini uygulayarak başarı ile eski sağlığına kavuşmasını sağladık. Kliniğimizde aort damar genişleme ve yırtılma ameliyatları başarı ile açık ve kapalı olarak hastanın yaşına, hastalığın klinik uygunluğuna göre başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu vesile ile ileri yaş grubunda hipertansiyonu olan ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların olası bir kanama yönünden dikkatli olmalarını ve kontrollerini aksatmamalarını öneriyoruz” dedi.

BAŞHEKİMDEN TEBRİK

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Hasan Türüt ise “Kurumumuzun Eğitim Araştırma Hastanesine dönüş sürecinin başından beri yani yaklaşık 10 yıldır 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veren Kalp Damar Cerrahisi ekibini hastamızın şifa bulmasına vesile oldukları için kutlamak istiyorum. Bu noktada Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinin bu seviyeye gelmesinde bugüne kadar emeği olan tüm fedakar yönetici, hekim, ve diğer sağlık personelimiz ile hayırseverlerimize şükranlarımızı sunarız. Hastanemiz bölgesel hizmet vermeye devam etmektedir” diye konuştu.

HASTA YAKINI TEŞEKKÜR ETTİ

Hasta yakını Celal Kabir ise, “Babamı nefes darlığı şikâyetiyle hastane acil servisine getirdik. Geldiğimizde doktorlarımız babamın aort damarının patladığını ve kanaması olduğunu fark edince çok kısa sürede babamı ameliyata aldılar. Şuan babam oldukça sağlıklı” diyerek doktorlar ve hastane yönetimine teşekkür etti.

(Visited 37 times, 1 visits today)