×

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Covid 19 İletişim ve Destek Merkezi Telefonu

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Covid 19 İletişim ve Destek Merkezi Telefonu

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Covid 19 İletişim ve Destek Merkezi Telefonu

Ordu ilinde yaşamakta olan, Covid 19 testi pozitif çıkan hastalar ve bu hastalar ile temaslı kişiler

  • Danışma
  • Bilgi Alma
  • İlaç Temini
  • Numune Alınması

gibi talepler için

0(452) 223 12 88

numaralı danışma hattını arayabilirler.

Müdürlüğümüz bünyesinde vatandaşların yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili sorularını yanıtlamak üzere kurulan “Covid-19 İletişim Merkezi” günde yaklaşık 3500 kişinin sorularını cevaplıyor.

Koronavirüs ile ilgili halk arasında yayılan bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi ve vatandaşlara merak ettikleri hakkında doğru kanaldan bilgi verilmesi amacıyla hizmete giren İletişim Merkezine vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Mart ayında hizmete giren İletişim Merkezi yoğun ilgi görürken, bu hattı arayan vatandaşlara birçok konuda bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılıyor.

İletişim Merkezinin vatandaşların birçok sorununa çözüm getirdiğini dile getiren Ordu İl Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu, “İletişim Merkezimizi arayan vatandaşlarımızdan; ateş, öksürük, ishal gibi belirtiler olduğunu söyleyen kişiler sağlık kuruluşlarına yönlendirilirken, olası vakalara temas öyküsü olduğunu belirtenlere de nelere dikkat edilmesi konusunda danışmanlık hizmeti verilmektedir. Ayrıca arayan vatandaşlar ve işyeri yetkililerine günlük hayatlarında dikkat etmeleri gerekenler anlatılmaktadır.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr.Kasapoğlu, vatandaşların koronavirüs ile ilgili doğru bilgi almak için Sağlık Bakanlığımızın resmi yayın organlarını takip etmelerini, Alo 184 hattı ya da Ordu İl Sağlık Müdürlüğünün 0(452) 223 12 88 numaralı “Covid-19 İletişim Merkezini” aramaları halinde sağlıklı bilgiye ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

Bu kapsamda Müdürlüğümüzce halkın bilgilendirme taleplerinin il düzeyinde karşılanması için, halkın sorularına yanıt verebilecek 0(452) 223 12 88 numaralı COVID-19 Çağrı Merkezi oluşturulmuştur.

Covid 19 Çağrı Merkezi Numarası : 0(452) 223 12 88

Sağlık Bakanlığı Koranavirüs Danışma Hattı ALO 184


SABİM ALO 184, Yeni Koronavirüs Hastalığı ile mücadele kapsamında “Koronavirüs Danışma Hattı” olarak 7/24 hizmet vermektedir. Bu süreçte hem çağrı işlemi hem de sesli yanıt sistemi (IVR) hizmetiyle T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan algoritma çerçevesinde Yeni Koronavirüs Hastalığı konusunda güvenilir-güncel bilgi sunulmakta ve riskli vatandaşlarımızın ne yapması gerektiği konusunda doğru yönlendirme sağlanmaktadır.

Sesli yanıt sistemiyle algoritma sorularına verilen cevaplara göre hastalık riski değerlendirilmekte riskli vatandaşlarımız SABİM bünyesindeki sağlık personeline veya sağlık kuruluşlarından muayene randevusu alması için Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) aktarılmaktadır. Sağlık personeline aktarılan kişilere gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmakta, algoritma sonucu riskli kişilerin gerekli bilgileri alınarak 112 Acil Yardım Hattına bildirilmekte ve takibi yapılmaktadır. Bilim Kurulu tarafından yapılan “COVID-19 (SARS-CoV-2 Enfeksiyonu) Rehberi” güncellemeleri SABİM’in algoritmasına da yansıtılmaktadır.

(Visited 82 times, 1 visits today)