Mogat (Lavra) Tedavisi Nedir? Mogat Tedavisi Nelere İyi Gelir?

Mogat (Lavra) Tedavisi Nedir?

Mogat (lavra) Tedavisi Nedir? Mogata Tedavisi Nelere iyi gelir? Mogata Tedavisi Nasıl yapılır? Mogat (lavra ) Uygulaması Türkiye’de Yapılan Çalışmalar,  Mogat (lavra) Tedavisi Hangi Hastalıkları İyileştirir?, Mogat (lavra) Tedavisi  Ne zamandan beri yapılıyor?, Türkiye’de Nerelerde Yapılıyor?

Mogat (lavra ) Uygulaması Nedir?: Lucilia  sericata sineğinin steril hale getirilmiş maggot (larva)larının yara tedavisinde kullanılması biçimidir.

—1990’ların başında ABD’de ve 1995’den itibaren de İngiltere, Almanya, İsviçre, İsveç, Avustralya, Avusturya, Kanada, Mısır, Ukrayna, Danimarka, Macaristan, Tayland ve İsrail’de larvalar inatçı yaraların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bugün için 20 ülkede 12 lab tarafından yaklaşık 50 bin/yıl (2007) uygulama

kaynak: Adv Skin Wound Care 2007; 20:602-10

Mogat (lavra ) Uygulaması Türkiye’de Yapılan Çalışmalar:—TÜBİTAK projesi,—Kitap bölümleri,—Yurt dışı ve içi kongre sunumları,, konferanslar,—Uluslararası Biyoterapi Kongresi,—ASTMH kongresi,—Ortopedi kongresi,—KLİMİK kongresi,—Türk Mikrobiyoloji kongresi,—Ulusal Parazitoloji Kongresi,—Yara Bakım Kongresi, —UDAIS, —Öğrenci Bilimsel Tıp kongreleri ,—Uzmanlık öğrenci tezi, —Makaleler (yurt dışı ve içi)

Mogat (lavra) Tedavisi Hangi Hastalıkları İyileştirir?

ENDİKASYONLARI :-Diyabetik ayak ülseri, —Bası ülseri,—Nörovasküler ülserler, —Post-operatif yaralar, —Travmatik iyileşmeyen yaralar, —Arteryel/iskemik ülserler,  —Venöz ülserler ,—Yanıklar ,—Buerger ,—Pilonidal sinüs, —Osteomyelit

Mogat (lavra) Tedavisi  Ne zamandan beri yapılıyor?:1990’ların başında ABD’de ve 1995’den itibaren de İngiltere, Almanya, İsviçre, İsveç, Avustralya, Avusturya, Kanada, Mısır, Ukrayna, Danimarka, Macaristan, Tayland ve İsrail’de larvalar inatçı yaraların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

  • Ocak 2004’de ABD’de FDA onayı alınmıştır.
  • Şubat 2004’te İngiltere’de İngiliz Ulusal Sağlık Merkezi (NHS) tarafından doktorlara maggot tedavi reçete yazma izni verilmiştir.
  • Almanya’da bir laboratuvarda günlük 70-90 tedavi uygulama yapılacak kadar larva üretimi yapılmaktadır.
  • İngiltere’de 5.000’nin üzerinde larva uygulaması 370’in üzerinde hastane ve spesifik kliniklerden oluşan merkezlerde kullanılmaktadır.
  • 2006 yılı itibariyle dünyada 20 ülkede (4 bin terapist) yaklaşık 50 bin/yıl uygulama yapılmaktadır.
  • 2008 itibariyle,  Avrupa’da 1,000 ve ABD’de 300 medikal merkez

Türkiye’de Nerelerde Yapılıyor?

Derneği var mı? YOK
Kongre yapıyorsa sıklığı Değişik kongrelerde sunuları yapılıyor
Çalıştay yapılmış mı? Hayır
Üniversite uygulanımı var mı? GATA, İÜ Cerrahpaşa
SGK geri ödemesi mevcut mu? Hayır
(Visited 505 times, 1 visits today)