MHRS’den Randevu Alınabilecek Yan Dal ve Ana Branşlar

MHRS’den Randevu Alınabilecek Hekim ve Hastaneler. MHRS’den Randevu Alınabilecek Yan Dal ve Ana Branşlar. Merkezi Hekim Randevu Sisteminden kimler hangi branşlardan randevu alabilir ve Yan dallar için nasıl randevu alınır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) kapsamında olan sağlık tesisleri ve randevu alınabilecek doktorlar hakkında ayrıntılı bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Vatandaşlarımız Ana Branş Dallarına doğrudan MHRS randevusu alabilirken Yan Dal Branşlar için ana dal branş hekiminin sevki yönlendirmesi ve internet randevusunu açması ile alabilmektedirler.

Örneğin: Cerrahi Onkoloji, Çocuk Nörolojisi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, El Cerrahisi, Gastroenteroloji, Hematoloji, Nefroloji, Romatoloji gibi dallara yan dal olup mhrs’den direkt randevu açılmamaktadır.

MHRS’den Hangi Doktorlara Randevu Alınabilir?

  Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi bakanlığa bağlı Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri  ve Aile Hekimlerini kapsamaktadır.

MHRS Yönergesinde Randevu Kapsamı: “Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde Merkezi Randevu Projesi çerçevesinde verilecek muayene randevu hizmetlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.” denilmektedir. Ancak sisteme daha sonra Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri (Aile Hekimlikleri)’de eklenmiştir.

MHRS’den  Randevu Alınabilir Ana Branşlar? MHRS’den ana branşlar için randevu alabilirsiniz. (başlıca ana branşlar; Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dermatoloji (Cildiye), Enfeksiyon Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları,İç Hastalıkları (dahiliye), Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Üroloji) gibi ana branşlar için doğrudan MHRS randevu alabilirsiniz

MHRS’den  Randevu Alınabilir Yan dallar? Merkezi Hekim Randevu Sistemi kapsamında randevu alınabilecek yan dallar ile ilgili Sağlık Bakanlığının uygulamaları ve bu konuda yapılan açıklamalar şu şekilde;

Söz konusu polikliniklerdeki uzman sayısının yetersizliği nedeniyle vatandaşlarımız zaman zaman randevu almada güçlükler yaşayabilmektedirler.

İleri uzmanlık gerektiren polikliniklere hastaların hekim tarafından yönlendirilmesi, hem hastaların, hem de sağlık çalışanlarının gereksiz yere meşgul edilmemesi açısından önemlidir.

Böylelikle asıl ihtiyacı olan hastaların MHRS’ den faydalanmasını sağlamak üzere ‘Yeşil Liste Uygulaması ‘’geliştirilmiştir.

Ayrıca ana dal uzmanı hekimin yönlendirmesi ile hastane tarafından ilgili yan dal polikliniğine MHRS randevusu oluşturulabilmektedir.

Aile Hekimlerinden, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden( Diş Hastanelerinden), Devlet Hastanelerinden, ve Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden; Ana Branşlarından ve MHRS’de yer alan Yan Dal Branşlar ve ileri Uzmanlık dallarından randevu alabilirsiniz 

Ancak: MHRS’de bulunmayan bazı Yan Dal ve İleri Uzmanlık Branşları Randevusu için ana branş Uzmanları tarafından sevek veya hastane hasta kayıt birimlerinden randevu almak mümkündür.

(Visited 811 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir