×

MHRS Pin Kodu Nedir? Mhrs Pin Kodu Ne İşe Yarar?

MHRS Pin Kodu Nedir? Mhrs Pin Kodu Ne İşe Yarar?

MHRS Pin Kodu Nedir? Mhrs Pin Kodu Ne İşe Yarar? MHRS Pin Kodu Uygulaması Nedir? Merkezi Hekim Randevu Sistemi güvenlik açıklarını azaltıyor. Daha önce basında yer alan bazı haberlerde MHRS güvenlik açıkları bulunduğu ve bu güvenlik açıkları kötü niyetli kişiler tarafından sağlık verilerinin ele geçirilmesi ve çeşitli amaçlarla kullanılmasının olasılığı üzerinde durulmuştur.
Basın Yayın kuruluşları tarafından dile getirilen güvenlik açıklarının Sağlık Bakanlığı’da farkına varmış olup bir dizi önlemler almak için çalışmalarını sürdürmektedir.
Günümüzde siber saldırıları da bir savaş yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca hekleme tutkusu içinde olan bazı kişiler ile ele geçirdikleri gizli bilgileri paraya çevirme peşinde olan kişilerde dahil birçok tehlike var.
İşte Sağlık Bakanlığı’da MHRS’yi daha güvenli hale getirmek için çalışmaların içinde. Bunlardan biride PİN kodu uygulaması. İşte Sağlık Bakanlığından PİN kodu uygulaması hakkında açıklama.
 BİLGİ GÜVENLİĞİ İÇİN PİN KODU UYGULAMASI DEVREYE SOKULDU

Türkiye’nin en büyük ve geniş kapsamlı teknoloji alt yapısına sahip hizmetlerinden olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), bilgi güvenliğini güçlendiren yeni bir uygulama olan PIN kodunu hayata geçirmiştir. PIN kodu uygulaması, kullanıcıların tercihine bağlı olarak verilmektedir.

MHRS web uygulaması üzerinden (hastanerandevu.gov.tr)  “e-Devlet ile Giriş” butonuyla sisteme erişerek Hesap Bilgileri kısmından “İleri Seviye Güvenlik” sekmesine tıklayarak PIN işlemlerinizi yapabilirsiniz.

PIN kodunu onayladıktan sonra aşağıdaki iki durumda bu PIN kodunu kullanabilirsiniz:

·         SMS ile Geçici Parola oluşturulması: Parolanızı unutmanız halinde Geçici Parola yöntemi ile PIN kodunuzu girerek şifrenize erişebilirsiniz.

·         ALO 182 arandığında randevu bilgilerinin operatör tarafından görülebilmesi için PIN kodunun kullanılması: ALO 182 aradığınızda randevu bilgilerinizin operatör tarafından görüntülenebilmesi için PIN kodunuzu iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde operatörümüz dahi randevu bilgilerinize erişemeyecektir.

(Visited 7.152 times, 1 visits today)