Kütahya’da Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS)Cihazı İle İlk Biyopsi

Kütahya’da Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS)Cihazı İle İlk Biyopsi

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği internet adresindeki habere göre;

D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde ilk kez  Endobronşiyal Ultrasonografi ile Lenf Nodu Biyopsi işlemi yapıldı.
D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ümran Toru Erbay Endobronşiyal Ultrasonografi sistemi hakkında şu bilgileri verdi.  “Endobronşiyal Ultrasonografi normal bronkoskoptan farklı olarak, bronkoskopun ucuna yerleştirilen prop ile ultrasonografi eşliğinde hava yolları ile eş zamanlı olarak hava yollarının arkasında kalan dokular ve kan damarları da net olarak görüntülenebilmektedir.
Bu teknik sayesinde biyopsi yapılmak istenen patolojik lenf bezi ya da kitleden  ultrasonografik görüntü eşliğinde bronkoskop içerisinden gönderilen özel bir iğne yardımıyla örnek alına bilinmektedir. Bu yöntemin başlıca avantajları görerek biyopsi yapılmasını sağlayarak kesin tanı başarısını arttırması ve kanama komplikasyonunu ortadan kaldırmasıdır. Ayrıca işlem lokal anestezi ile yaklaşık normal bir bronkoskopi süresinde yapılabilmekte ve cerrahi girişim gereksinimi azalmaktadır.
Akciğer kanseri, Lenfoma, Tüberküloz, Sarkoidoz,gibi hastalıkların tanı aşamasında kliniğimize büyük katkı sağlayacak cihazın teminini sağlayan Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. İsmail Zehir’e, Hastane Yöneticimiz Uzm. Dr. Sabahattin Altıntaş’a, Başhekim Yardımcılarımıza, ayrıca işlemin hastanemizde ilk kez yapılacak olması dolayısıyla desteğini esirgemeyen hocamız Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya’ya teşekkürlerimi sunarım.” Dedi.
Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. İsmail Zehir sağlıktaki yeni cihaz ve gelişmelerin hastanemize kazandırılıp uygulanmasının  sevindirici olduğunu belirterek,  İstanbul’dan gelerek  işlemin gerçekleşmesine destek sağlayan Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya’ya teşekkür edip hediye takdim etti.

(Visited 115 times, 1 visits today)