Kocaeli’nde Covid Biontech Aşısı Nerelerde Yapılmakta?

Kocaeli’nde Covid Biontech Nerelerde Yapılmakta? Kocaeli’nde Mhrs Biontech Covid Aşısı Randevusu veren Hastaneler. Kocaeli’nde covid 19 Biontech aşısı hangi hastanelerde yapılmakta. Kocaeli’nde Biontech aşısı için nereden randevu alınır? Kocaeli’nde covid 19 Biontech aşısı nasıl yapılır Kocaeli’nde Biontech aşısı uygulama merkezleri.  Kocaeli’nde Biontech aşı randevusu almanın yolu

Kocaeli’nde Biontech her hastanede yapılmamaktadır. Biontech aşısı yapılan ilçeler ve hastaneler şöyle.

KOCAELİ DARICA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
KOCAELİ DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
KOCAELİ GEBZE FATİH DEVLET HASTANESİ
KOCAELİ İZMİT SEKA DEVLET HASTANESİ

Kocaeli’nde Henüz Biontech aşısı yapılamayan ilçeler ise: 12.04.2021 Tarihi İtibariyle

Aşının etkinlik seviyesi nedir?

Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının etkinlik oranı Kasım ayında 44 bin kişi üzerinde yapılan klinik araştırmalar sonucu yüzde 95 olarak açıklanmıştı. 1 Nisan tarihinde Pfizer ve BioNTech’ten yapılan ortak açıklamayla aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak güncellendi.

BioNTech aşısının depolama ve uygulama şekli farklı mı?

Depolarda 0’ın altında 80 derecede saklanan, nakliye esnasında da özel ekipmanlarla soğuk zincir kırılmadan bir yerden öbürüne götürülen aşılar, uygulanacağı zaman önce oda sıcaklığında bekletiliyor ardından aşılamaya geçiliyor. BioNTech aşı şişesi Sinovac’tan farklı olarak uygulanmadan önce 10 kere çevriliyor. Bir şişeden 6 doz uygulanabilen BioNTech aşısı, her dozda 0,3 mililitre kadar enjekte ediliyor.

BioNTech aşısı için randevu alırken nelere dikkat etmeliyim? Bu aşıyı da Aile Sağlık Merkezleri’nde olabilir miyim?

E-Nabız sistemi üzerinden aşı randevusu seçerken hangi aşıyı olmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Eğer BioNTech aşısı olmak istiyorsanız o seçeneği işaretlediğinizden emin olmalısınız.

Öte yandan BioNTech aşıları sadece belirli hastanelerde yapılabiliyor. Sistem üzerinden aile hekimliklerinde ve evde uygulaması tercih edilebilen tek aşı şu an Sinovac aşısı. Bunun dışında aşı yapılamayacağı noktasında randevu sisteminde uyarı

Sinovac randevusu almıştım ama aşımı henüz olmadım. BioNTech’e çevirebilir miyim? Aynı şekilde BioNTech randevumu da Sinovac’a çevirebilir miyim?

Eğer Sinovac randevusu alıp aşı olmaya giderseniz ve gittiğinizde fikrinizi değiştirirseniz orada BioNTech aşısı yaptırmanız mümkün değil. Ancak aşı randevusu aldınız ve bir aşı seçtiniz. Ardından kararınız değişti ve aşınızı değiştirmek istiyorsunuz. O zaman aldığınız randevuyu iptal edip, yeni randevu oluşturabilir ve bu esnada diğer aşıyı seçebilirsiniz.

BioNTech aşısında ikinci doz kaç gün sonra alınıyor?

Aşılama öncesinde imzalanan ve bir nüshası aşılanan kişide kalan onam formunda BioNTech aşısı ikinci dozunun 28 gün sonra yapılacağı belirtiliyor.

İlk doz BioNTech ikinci doz Sinovac ya da tam tersi mümkün mü?

Hangi aşı ile başladıysanız onunla devam etmelisiniz. İki dozun da aynı aşı yapısında olması gerekiyor. Şöyle açıklayayım: İlk doz BioNTech oldunuz ikinci dozu başka bir mRNA aşısı ile olabilirsiniz. Ya da ilk dozu Sinovac oldunuz ikinci dozu başka bir inaktif aşı ile olabilirsiniz. Burada önemli olan nokta iki dozun da aynı aşı yapısında olması

Şu an bu aşı hangi ülkelerde kullanılıyor?

ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Şili, Polonya, Kanada, Romanya, Japonya, Güney Kore, Avustralya Pfizer/BioNTech aşısından sipariş eden ve uygulayan ülkeler arasında yer alıyor.

BioNTech aşısında hangi yan etkiler, hangi sıklıkta yaşanıyor?

Aşı yerinde ağrı, halsizlik, baş ağrısı, ateş yapabiliyor. Çok ciddi bir yan etki ile karşılaşmadık

Bu aşının varyantlar karşısındaki etkinliğine dair bilgimiz var mı?

BioNTech aşısı tüm varyantlara karşı etkili koruma sağlıyor.

Aşının şu anda tüm mutasyonlara karşı etkili olduğunu biliniyor

BioNTech aşısı olmak AB’den aşı pasaportu almakta avantaj sağlar mı?

Avrupa Birliği’nin açıklamasına göre, Avrupa ülkelerine giriş için AB’nin onayladığı aşılardan birini olmak gerekiyor. AB ülkelerinde onay almış ve şu anda kullanılan ya da yakın zamanda kullanılacak olan aşılar, Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilenler.

 

(Visited 92 times, 1 visits today)