Kocaeli Derince Hastanesi’nde Bir Günlük Bebeğe Ameliyatla Yemek Borusu Takıldı

Kocaeli Derince Hastanesi’nde Bir Günlük Bebeğe Ameliyatla Yemek Borusu Takıldı

Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, yemek borusu olmadan doğan bir günlük bebeğe ameliyatla yemek borusu takıldı.

SBÜ’den yapılan açıklamaya göre, aynı hastanede veri giriş personeli olarak çalışan Ekrem Doğar’ın eşi Neslihan Doğar, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesi’nde erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Doğar çiftinin Ahmet Asım ismi verilen bebekleri, morarma ve tükürüğünü yutamama nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırıldı.

Tedavisine başlanan ve yapılan tetkiklerinde yemek borusunun (özefagus) olmadığı saptanan bebek, Kocaeli Kamu Hastaneleri Tıbbi Hizmetler Başkanı ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Onursal Varlıklı, Alikahya Yerleşkesi Başhekim Yardımcısı Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Atakan Baltrak ve ekibi tarafından ameliyat edildi.

Yaklaşık 2,5 saat süren operasyonla, yeni yemek borusu takılan ve nefes borusunun yemek borusuna olan bağlantısı ayrılan bebek, ameliyattan 10 gün sonra taburcu edildi.

“Bu durum 3-4 bin doğumda bir görülür”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Opr. Dr. Yusuf Atakan Baltrak, özefagus atrezisinin nadir görülen bir anomali olduğunu belirtti.

Bu durumun 3-4 bin doğumda bir görüldüğünü ifade eden Baltrak, şunları kaydetti:

“Klasik bulgusu hayatın ilk birkaç saatinde gelişen beslenme zorluğu, boğulma hissi, ağızdan köpük gelmesi ve solunum sıkıntısıdır. Yapılan tetkiklerin sonucunda Ahmet Asım bebeğin yemek borusunun olmadığı ve nefes borusunun yemek borusuna açıldığı tanısı konuldu. Hastamız yenidoğan yoğun bakım servisine alındıktan sonra 24 saat geçmeden çok kısa sürede ilave ek hastalıklar ile ilgili taramaları tamamlandıktan sonra hastanemiz ameliyathanesinde bu operasyon gerçekleştirildi. Ahmet Asım bebeğimizi 10 gün gibi kısa sürede taburcu edebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

(Visited 60 times, 1 visits today)