×

İzmir Atatürk EAH Başarılı Kalp Nakli

İzmir Atatürk EAH Başarılı Kalp Nakli

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarılı kalp nakli operasyonu gerçekleştirildi.

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi internet adresindeki haberde;

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarılı kalp nakli operasyonu gerçekleştirildi.

10 yıl önce kalp yetmezliği teşhisi konulan 58 yaşındaki Adem Kurt’a, şikayetlerinin artması üzerine 8 ay önce İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kalp atışlarını düzenleyen “internal kardiyak defibrilatör” cihazı takıldı.

Halk arasında “şok cihazı” olarak da bilinen cihaz sayesinde 8 ayda beş kez durma noktasına gelen kalbi yeniden çalışan Kurt, Haziran ayında Sağlık Bakanlığının acil kalp nakli bekleyen hasta listesine alındı. İzmir’de beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organlarının bağışlanmasıyla umutlanan Kurt’a geçen hafta İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarılı bir nakille yeni kalbi takıldı.

Kurt, çok zor günler yaşadığını ama bağışlanan kalp sayesinde hayata ikinci kez “merhaba” dediğini söyledi.Doktorların “kalp bulundu, ameliyata alıyoruz” sözlerini hayatı boyunca unutamayacağını anlatan Kurt, “Bundan sonra en çok gezmek istiyorum. Benim gibi kalp bekleyen hastalar da asla ümitlerini kaybetmesin. Organ bağışlayıp can kurtarmak güzel bir şey. Yakınlarıma organ naklini önereceğim.” diye konuştu.

Adem Kurt’un hayat arkadaşı Havva Kurt ise eşinin hastalığından dolayı uzun yıllar çok sıkıntı çektiklerini ama sonunda sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Ümitlerini hiç kaybetmediklerini ifade eden Kurt, “Zaten kaybetsek son 6 aydır burada beklemezdik. Kalp nakli bekleyen hiçbir hasta da ümidini kaybetmesin, Allah büyüktür. Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanlarına çok teşekkür ediyorum bizimle çok ilgilendiler, eşimin sağlığına kavuşması için çok çalıştılar dedi.

İKÇÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Gürbüz de Kurt’un şanslı bir hasta olduğunu, nakil listesine girdikten 2 ay sonra operasyona alındığını belirterek, Türkiye’de kalp nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığını kaydetti.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hastane Yöneticisi Prof.Dr. Nurettin Ünal ise, “Kalp yetmezliği Türkiye’de ve dünyada can almaya devam ediyor. Türkiye’de kalp nakli ruhsatı olan 14 merkez var. Bir yılda yapılan operasyon sayısı, bağışların azlığı nedeniyle ancak 90’a ulaşıyor. Vatandaşları bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum.” Dedi. Ünal, kalp nakli olan Adem Kurt’a geçmiş olsun dileklerini iletirken operasyona imzasını atan Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Ali Gürbüz ve ekibini tebrik etti.

(Visited 243 times, 1 visits today)