Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) Hizmete Başladı!

Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) Hizmete Başladı!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından İşitme Engelli bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve sağlık hizmeti sunumunda oluşabilecek iletişim sorununu ortadan kaldırmak amacı ile işaret dilinde 7/24 görüntülü destek veren Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) hizmete sunulmuştur.

Ayrıca ESİM mobil uygulaması geliştirilerek, mobil marketlerde ücretsiz olarak vatandaşlarımızın erişimine açılmıştır.

İşitme Engelli vatandaşlarımıza ESİM aracılığı ile;

  • 112 Acil ambulans hizmeti,
  • Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) hizmeti
  • Tercüme hizmeti

verilmektedir.

İşitme Engelli vatandaşları acil durumlarda hayata bağlamak üzere geliştirilmiştir. Uygulama ile engelli vatandaşlar kişisel telefonları ile 112 Acil Servise anında ihbar yapabilmekte, ihtiyaç anında görüntülü görüşme başlatabilmekte ve anlık mesajlaşma yapabilmektedirler. Ayrıca GPS kullanarak konum ve olay yeri fotoğrafı gönderebilirler.

Böylelikle iletişim sorunu ortadan kaldırılarak konumu ve durumu belirlenen işitme engelli hastanın bulunduğu olay yerine hızlı bir şekilde acil müdahale ekibi ve ambulans yönlendirilir. İnternet üzerinden çalışan bu mobil uygulama internet bağlantısının bulunmadığı anda da SMS üzerinden koordinat göndererek ESİM ile bağlantı kurabilir. SMS ücretleri bakanlık tarafından karşılanmaktadır.

İşitme engelli vatandaşlarımıza ESİM aracılığı ile 112 Acil Ambulans hizmeti yanında tercüme hizmetiyle de Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu verilmektedir.

Bizden küçük bir not : Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) 14. eTR Ödülleri’nin ‘Kamudan Vatandaşa eHizmetler’ kategorisinde birincilik ödülü aldı!

Peki ESİM telefonunuza nasıl kurulur? Bununla ilgili Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu broşürü ile kurulum hakkında yönlendirilmektedir.

(Visited 70 times, 1 visits today)