Düziçi Devlet Hastanesinde Doğumsal Kalça Gelişim Bozukluğu Tedavi Edildi

Düziçi Devlet Hastanesinde Doğumsal Kalça Gelişim Bozukluğu Tedavi Edildi

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü resmi web adresinde yer verilen haberde;

Düziçi Devlet Hastanesinin   başarılı Ortopedi Doktoru Athem Aytaç YAZAR tarafından ilçemizde  ilk kez doğumsal kalça gelişim bozukluğu tanısı ile başvuran hastaya şikayetlerini gidermek amacı ile operasyon gerçekleştirildi.

Doğumsal Kalça Gelişim Bozukluğu;

Yenidoğan çocuklarda kalça gelişim bozukluğu olma ihtimaline karşılık kalça muayeneleri ve USG (Ultrason) taramalarını ihmal etmemeniz gerekmektedir.
Ailesinde gelişimsel kalça gelişim bozukluğu olan hastalar daha fazla risk altındadır. Genetik özellik bu hastalıkta bulunmaktadır.

Doğumsal kalça gelişim bozukluğu halk arasında kalça çıkığı olarak bilinen kalça ekleminin çeşitli nedenlerle gelişiminde bozukluk olmasıdır.Doğumsal Kalça Gelişim Bozukluğu günümüz şartlarında yenidoğan taramalarının rutin ve zorunlu olduğu için çocukluk çağında tedavi edilebilmektedir. Çocukluk çağında teşhis edilerek tedavisi yapılamayan hastalar erişkin yaşlarda daha büyük problemler ile sağlık kuruluşlarına başvurmaktadırlar.

Doğumsal kalça çıkıklığı ile hastanemize başvuran 45 yaşındaki bayan hastaya günlük hayatta aktivitelerini arttırmak, yürüyüşteki bozukluğunun giderilmesi amaçlanmıştır.

Polikliniğimize başvuran hastanın klinik bulguları arasında; her iki kalçasında gelişimsel kalça gelişim bozukluğu mevcuttu. Hastanın her iki kalça eklemi normal olması gereken yerinden daha yukarıda ve her iki bacakta kısalık mevcuttu. Sol kalçasında kalça çıkıklığına bağlı Artroz (kireçlenme) ve sol kalçada ağrı mevcuttu.

Düziçi Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen ameliyatta hastanın sol kalçası normalde olması gereken kalça eklemi yerine getirildi, bunun için femur kemiği kısaltıldı ve her iki eklem yüzü yeniden oluşturuldu. Hastanın sol bacağı 6,5cm kadar uzatıldı.Kalçanın normal olması gerektiği yerde olmamasına bağlı yumuşak doku gevşetmeleri aynı zamanda yapıldı. Deformitenin sadece kemikte olmadığı yumuşak dokularda da gerginlik olması nedeniyle ameliyatta dokular gevşetildi. Hasta operasyon sonrası 2.Gününde ayağa kaldırıldı. Hastada olumsuz olarak değerlendirebileceğimiz bir komplikasyon gelişmedi.

Bu başarılı operasyonu Düziçi Devlet Hastanesinde gerçekleştiren Op. Dr. Etem Aytaç Yazar ve Anestezi ve Reanimasyon Uzm. Dr. Erman Şen ve ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

(Visited 99 times, 1 visits today)