Covid-19 ‘dan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Covid-19 ‘dan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya/önlemeye yönelik öneriler, COVID-19 için de geçerlidir.
– El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.
– Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
– Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır.
– Özellikle hasta insanlarla veya bu insanların çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller yıkanmalıdır.
– Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalıdır. Mendilin bulunmadığı durumlarda dirsek içi kullanılmalıdır.
– Mümkünse kalabalık yerlere ve hasta yoğunluğunun fazla olması nedeniyle sağlık merkezlerine gidilmemelidir. Gidilmesi gerekiyorsa diğer kişilerle temas en aza indirilmelidir.
– Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünleri yemekten kaçınılmalıdır.
– Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve kesimevleri gibi hastalığı bulaştırma açısından riskli alanlarda bulunulmamalıdır.
– Seyahat sonrası herhangi bir solunum yolu semptomu gelişirse maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Ayrıca COVID-19 için şuana kadar geliştirilmiş 3 çeşit aşı mevcuttur; inaktif aşılar, mesajcı RNA (mRNA) aşıları, viral vektör (adenovirüs) aşıları. Bu aşılardan inaktif aşı ülkemize gelmiş ve öncelik sıralaması ile vatandaşlarımız aşılanmaya başlanmıştır.

AŞI RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı tarafından hastalıkla ilgili dünyadaki gelişmeler ve hastalığın uluslararası yayılımı yakından takip edilmektedir.
– Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturulmuştur.
– 7/24 çalışma esasına göre ekipler oluşturulmuştur.
– Dünya Sağlık Örgütünün önerileriyle paralel olarak gerekli önlemler alınmıştır/alınmaktadır.
– Havalimanları ve deniz giriş noktaları gibi stratejik bölgelerde önlemler alınmış, hastalık şüphesi varlığında yapılması gerekenler belirlenmiştir.
– Hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleriyle ilgili bir rehber hazırlanmıştır. Tespit edilen vakalara yönelik yönetim algoritmaları oluşturulmuştur ve ilgili tarafların görev ve sorumlulukları tanımlanmıştır. Rehber sürekli güncellenmektedir.

Burnu tuzlu suyla yıkamak COVID-19’a yakalanmayı önler mi?
Burnu tuzlu suyla yıkamanın COVID-19’dan korunmaya faydası olacağı düşünülmemektedir.

Sirke kullanımı COVID-19’a yakalanmayı önler mi?
Sirke kullanmanın COVID-19’dan korunmaya faydası olacağı düşünülmemektedir.

 

(Visited 48 times, 1 visits today)