×

Çocuklarda Görülen Kalp Hastalıklarına Dikkat

Çocuklarda Görülen Kalp Hastalıklarına Dikkat

Çocuklarda Görülen Kalp Hastalıklarına Dikkat

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN KALP HASTALIKLARINA DİKKAT…

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Kalp Damar Cerrahi Uz. Op. Dr. Münevver Dereli kalp hastalıklarının en sık görülen doğumsal hastalıkların başında geldiğini, morarma, aşırı terleme, yorulma, büyüme, gelişme geriliği, nefes alma güçlüğü, göğüs ağrısı ve bayılma gibi durumların hastalığın belirtileri olduğunu söyledi.

Doğumsal kalp hastalıklarının nedeninin tam olarak bilinmemekle birlikte teşhisin anne karnında genellikle de bebeklik döneminde konulabileceğini söyleyen Op. Dr. Münevver Dereli bazı durumlarda tanı konmasının çocukluk ve erişkinlik dönemine kadar uzayabileceğini söyledi. Belirtilerin zamanında ve doğru yorumlanmasının hastalığının ilerlemesinin önüne geçeceğini anlatan Dereli hastalığın belirtilerini şu şekilde sıraladı;
Morarma; Yeni doğan bebeğin mor renkte olması doğumsal kalp hastalığının işareti olabilir. Vücuda pompalanan kan doğumsal kalp hastalığından dolayı az oksijen taşır. Bu da bebeklerin cildinde, dudaklarında ve parmak uçlarında morluklar belirmesine sebep olur .
Aşırı Terleme ve Yorulma; Özellikle çocukların hareketlenmesiyle metabolizmaları da hızlanır. Kalp, artan iş gücünü zamanla karşılayamaz. Böyle durumlarda çabuk yorulma ve aşırı terleme belirtileri kalp yetmezliğinin göstergeleridir. Hatta çocuklar uykuda bile aşırı terleyebilir, yastıklarını sırılsıklam yapabilir.
Büyüme ve Gelişme Geriliği; Doğuştan kalp hastalığıyla dünyaya gelen çocuklarda kalbin artan enerji ihtiyacını karşılayamaması iştahsızlığa, büyüme ve gelişme geriliğine sebep olmaktadır. Bu belirtileri gösteren çocuklarda kalp kası hastalıkları kaynaklı hayati sorunlar yaşanabilir.
Nefes Alma Güçlüğü; Kalbin vücuda yeteri seviyede kanı pompalayamaması sonucu çocuklarda nefes alma güçlüğü kendini gösterir. Bu belirtiyle birlikte sebepsiz yorulma, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler görülür.
Göğüs Ağrısı; Çocuklarda sık karşılaşılan göğüs ağrılarının nedeni genellikle doğumsal kalp hastalıkları olmayabilir. Özellikle spor sırasında ya da sonrasında çocuklarda karşılaşılan göğüs ağrıları ise doğuştan kalp hastalığının işaretçisidir.
Bayılma; Çocuklarda görülen bayılma belirtileri nörolojik ve metabolik sebeplerden olabilir. Kalbin, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen için kanı akciğerlere aktaramaması ya da akciğerlerden vücuda pompalayamaması bayılmaya sebep olur.
Çocuk Kalp Damar Cerrahi Uz. Op. Dr. Münevver Dereli çocuklarda yukarıda sayılan belirtilerden şüphelenilmesi durumunda ailelerin çocuklarını hemen çocuk kardiyoloji veya çocuk kalp damar cerrahi uzmanına götürmesi gerektiğini söyledi.

(Visited 77 times, 1 visits today)