Çocuklar İçin Covid  Aşı Hakkı Sorgulama, MHRS Covid Aşı Randevu Alma

Çocuklar İçin Covid  Aşı Hakkı Sorgulama, Çocuk İçin MHRS Covid Aşı Randevu Alma. Kaç yaşa kadar çocuklar Covid 19 aşısı olabilir? Çocuğumun covid aşı hakkı var mı nasıl öğrenebilirim? Çocuğum için Covid 19 aşı randevusu nu nasıl alabilirim?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan  uygulamaya göre 5 yaş ve üstü çocuklar ile 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan çocuklara Covid 19 aşı hakkı tanımlanmıştır. Vatandaşlar çocukları için sinovac, biontech aşıları için Merkezi Hekim Randevu Sisteminden randevu alınması gerekmektedir.

ÇOCUKLAR İÇİN AŞI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÇOocuklar İçin Korona Virüs Covid 19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?
Sağlık Bakanlığı son aldığı karar ile 15 yaş üstü çocuklar  ile kronik rahatsızlığı bulunan 12 yaş üstü çocuklara aşı randevu hakkı tanıdı.

Ailelerin randevu talebi oluşturmaları için önlerinde üç seçenek bulunuyor. Randevular ALO 182, MHRS veya e-Nabız üzerinden alınabiliyor.

Aşı hakkı tanınan çocukların anne veya babaları kendi MHRS hesaplarına giriş yaparak üst bölümde bulunan “Hesap Bilgileri” butonuna tıklayarak ve “Yetkili Olduklarım” seçeneğine işaretleyerek çocukların randevu sistemine erişip yeni talep oluşturabiliyor.

Randevu talebi sırasında ”e-Nabız üzerinde tanımlı bir kişi bulunmamaktadır” hatası ile karşılaşanların 18 yaşından küçük aile bireyleri için randevu oluşturabilmesi için e-Nabız üzerinden yetki tanımlaması yapması gerekiyor.

Bu işlemin ardından randevu ekranına tekrar dönerek yeni bir talep oluşturabilirsiniz.

Okulların açılmasıyla beraber çocukların covid 19 pandemisinden etkilenip korona olma olasılığı da hayli artmış durumda. Sağlık Bakanlığı çocuklarında aşılanması için aşılama yaşını düşürdü.

15 yaş ve üstü çocuklar ile 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunanlara geldi.

Okulların açılmasına kısa bir zaman kala çocuklarının bir an önce aşı olmasını isteyen aileler, ”Çocuklara aşı randevusu nasıl alınır?” sorusuna yanıt aramaya başladı.

Aşı randevuları yetişkinlerde olduğu gibi e-Nabız ve MHRS ekranı üzerinden alınıyor. Çocukların aşı olabilmeleri için aileler kendi hesapları üzerinden randevu oluşturacak.

Peki çocuklara koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? İşte MHRS ve e-Nabız çocuk aşı randevusu alma ekranı..

Telefon İle Covid 19 Aşı Randevusu Oluşturma 
Vatandaşların birçoğu MHRS sistemi veya e-Nabız üzerinden randevu talebi oluştursa da telefon ile randevu oluşturmak isteyenler araştırma yapıyor.

ALO 182′yi tuşlayan kullanıcılar kimlik bilgileri, aşı olunacak hastane, hangi aşının vurulacağı gibi bilgileri yetkililer ile paylaşarak randevu talebi oluşturabiliyor.

ALO 182‘de yaşanan yoğunluk sebebiyle randevu oluşturamayanlar, e-Nabız ve MHRS sisteminden kolayca aşı randevu talebi oluşturabilir.

SİNOVAC – CORONAVAC AŞISI
Çinli bilim adamları tarafından geliştirilmiş olması nedeniyle ülkemizde Çin aşısı olarak da bilinen Coronavac aşısı, Sinovac adlı firma tarafından üretilir. Viral vektör tekniği baz alınarak üretilen bu aşıda başarı oranının %50’nin üzerinde olduğu, aşının özellikle de enfeksiyona yakalanan kişilerde yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranını önemli bir ölçüde düşürdüğü tespit edilmiştir. Viral vektör tabanlı bir aşı olması nedeniyle Sinovac aşısı, Biontech ve Moderna’nın aksine çok düşük saklama sıcaklıklarına ihtiyaç duymaz ve klasik soğutucu dolaplarda muhafaza edilebilir.

PFİZER – BİONTECH AŞISI
Merkezi Almanya’da bulunan Pfizer adlı ilaç şirketi tarafından geliştirilen Biontech aşısı, RNA tabanlı bir aşı olup %90 gibi yüksek bir başarı oranına sahiptir. FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından acil kullanım izni verilmiş olan bu aşı ilk olarak İngiltere’de uygulanmaya başlamıştır. Bozulmadan uzun bir süre boyunca dayanıklılığını koruyabilmesi için Biontech aşısı -70 derece gibi çok düşük bir sıcaklıkta muhafaza edilmelidir.

(Visited 75 times, 1 visits today)