Çankırı HSM Uyuşturucu İle Mücadele Çalıştayı Yaptı

Çankırı HSM Uyuşturucu İle Mücadele Çalıştayı Yaptı

Uyuşturucu ile Mücadele Çalışma Grubu Temmuz Ayı Toplantısı..!

 

Uyuşturucu ile Mücadele Çalışma Grubu faaliyetleri hızlanarak devam ediyor.

İlk toplantısını geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde yapan uyuşturucu ile mücadele çalışma grubu 2 nci toplantısını 6 Temmuz 2017 Perşembe günü gerçekleştirdi. Halk Sağlığı Müdürlüğü sekretaryasında gerçekleştirilen toplantı Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı V. Arif ERCOŞKUN Başkanlığında yapılmış olup toplantıya; Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Kamu Hastaneleri Birliği Gen. Skr., Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün görevlendirdiği temsilciler katılım göstermiştir.

 

Toplantıda kurum temsilcileri son 1 ay içerisinde yaptıkları ve önümüzdeki dönemler için planladıkları faaliyetler hakkında gruba bilgi vermişlerdir.

 

Bu kapsamda söz alan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden Şube Müdür Atila ARDIÇ içinde bulunduğumuz yaz döneminde İl Müdürlüğü bünyesinde farklı branşlarda kursların açıldığını belirterek gençlerin bu kurslara katılımlarını sağlamayı hedeflediklerini ifade etmiştir. ARDIÇ aynı zamanda bünyelerinde görev yapan antrenörlerin farkındalığını artırmak ve doğru bilgi ile bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla en kısa sürede bağımlılıkla mücadele eğitimlerini tamamlamayı amaçladıklarını belirtmiştir. İl Müftülüğü adına söz alan Vaiz Burhan ÇONKOR Müftülük olarak vatandaşlarla en yoğun şekilde temas halinde bulunan kurumlardan bir tanesi olduklarını ifade ederek bu durumu avantaja çevirerek vatandaşlarımızı bağımlılık yapıcı maddeler konusunda bilgilendirmeyi hedeflediklerini dile getirmiştir. ÇONKOR bu amaç doğrultusunda her ay en az 1 kez camilerde bu konu hakkında bilgilendirme yapılması yönünde planlama yaptıklarını ifade etmiştir. Vatandaşlarımızın madde bağımlılığı hakkında konuşma ve tedaviye gitme konusunda toplumsal baskı korkusu taşıdığını söyleyen ÇONKOR, bu konuda da din görevlilerine önemli bir sorumluluk düştüğünü ifade ederek, Müftülük bünyesinde görev yapan din görevlilerinin eğitim almalarını sağlayıp vatandaşlara bu konularda yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtmiştir. Toplantıya İl Emniyet Müdürlüğü’nü temsilen katılan Polis Memuru Ömer GÜRKAN ise ilimizdeki mevcut durum hakkında bir sunum gerçekleştirmiştir. GÜRKAN’ın sunumunda kolluk kuvvetleri tarafından yapılan yakalama sayıları, ilimizde kullanılan maddeler ve Çankırı risk haritası başlıkları yer almıştır. Aynı zamanda toplumsal huzura yönelik olarak yapılan denetimlere ait bilgiler de ilgili görseller eşliğinde çalışma grubuna sunulmuştur. Çankırı Devlet Hastanesi bünyesinde Sosyal Çalışmacı olarak görev yapan Pınar ATAY, renkli reçete, Alo 191 Danışma Hattı çalışmalarının devam ettiğini; laboratuvar personellerine yönelik ise riskli numune kabulü hususunda eğitim çalışmaları başlatacaklarını belirtmiştir. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nde İş ve Meslek Danışmanı olarak görev yapan Gönül Yiğit KELEŞ tedavi konusunda aşama kaydeden ve topluma yeniden kazandırılabilecek bireylerin istihdamına yönelik çalışmaların yapılabileceğini söyleyerek, işverenler ile görüşerek bu kişilerin işbaşı eğitim programlarından yararlanmalarını sağlamayı hedeflediklerini ifade etmiştir. Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü’nde Öğretmen olarak görev yapan Ergül BOZKURT madde kullanımına yönelik suçlardan dolayı ellerinde 47 dosya bulunduğunu, dosyası bulunan şahısların bir kısmının cezaevinde olduğunu diğer şahısların ise yıllık eğitim planı doğrultusunda çeşitli eğitimlere tabi tutulduklarını belirtmiş, bu faaliyetlerin diğer kurumlardan da alanında uzman kişilerin davet edilerek düzenli bir şekilde devam ettiğini ifade etmiştir.

 

Kurum faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılmasının ardından, çalışmalara yönelik soru ve cevaplar alınmış sonrasında ise bir sonraki toplantının Eylül ayının ilk haftasında yapılması kararlaştırılarak toplantı sona ermiştir.

(Visited 83 times, 1 visits today)