Bu Ülkelere Giderken TİFO Aşısı Yaptırmayı Unutmayınız?

Bu Ülkelere Giderken TİFO Aşısı Yaptırmayı Unutmayınız? Yurtdışına seyahat edecek olan vatandaşlar gittikleri ülkelerin hastalık riskine karşı aşılanmaktadır. TİFO yurtdışına gidecek vatandaşların yaptırması gereken aşılardan biri.

TİFO

Tifo hastalığı tüm dünyada görülmekle birlikte, hijyen ve sanitasyon standartlarının düşük olduğu bölgelerde daha sık görülür. Kuzey ve Batı Afrika, Asya’nın güneyi, Orta ve Güney Amerika ve Ortadoğu’da risk daha yüksektir. Tifo aşısı riskin yüksek olduğu bölgelere seyahat edenlere, özellikle endemik bölgelerde 1 ayın üzerinde kalacak kişilere önerilir.

Uluslararası piyasalarda iki çeşit Tifo Aşısı mevcuttur:

1. Enjektabl Aşılar:

Tek doz kas içine uygulanır. Korunma enjeksiyondan 7-14 gün sonra başlar. Aşı 2 yaş üzeri kişiler için kullanılabilir. Koruma sağlamak için her iki yılda bir yeniden aşılama önerilmektedir. Aşı sonrası ateş, baş ağrısı, aşı yerinde ağrı, kızarıklık ve sertlik görülebilir.

Aşının yan etkileri çok nadirdir ve daha çok karında rahatsızlık, bulantı, kusma ve döküntü görülür.

2.Oral Aşı :

Canlı viral aşıdır. Her biri günaşırı alınan 4 kapsül içerir. Her kapsül yemekten yaklaşık 1 saat önce alınmalı ve aşılama seyahatten 1 hafta önce tamamlanmalıdır. Aşı 6 yaş ve üzeri için kullanılabilir. Aşı uygulamasının 3 gün öncesinden üç gün sonrasına kadar mefloquine, proguanil ve antibiyotikler kullanılmamalıdır. Bağışıklığı baskılanmış kişilere verilmemelidir.

Aşı ideal olarak seyahatten 1 ay önce yapılmalıdır. Ancak gerektiğinde seyahate yakın bir zamanda da yapılabilir. Her iki aşı da %100 korunma sağlamadığından yolcular aşılanmış olsa da yiyecek ve içecek tüketiminde dikkatli olmalıdır.

(Visited 71 times, 1 visits today)