×

Biontech Aşısı Olanlara İkinci Aşı Mhrs Randevuları Açıldı

Biontech Aşısı Olanlara İkinci Aşı Mhrs Randevuları Açıldı

Biontech aşısı olanlara ikin aşı Mhrs randevuları açıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastanelerde birinci doz Alman Biontech aşısı olmuş olan vatandaşların 2. doz aşıları için mhrs’den randevu alınmaya başladı. Özellikle öğretmenlerin aşılanmaya başlanmasıyla ve dün itibaren 55 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına geçilmesiyle birlikte Biontech aşısı olan vatandaşların da ikinci aşı randevuları verilmeye başlandı.

Mhrsa ( Merkezi Hekim Randevu Sistemin) den  Biontech aşısı ikinci randevusunu alabilirsiniz. Mhrs’den girdiğinizde biontech aşısı seçtiğiniz hastaneyi işaretlediğinizde sistemde “Aradığınız kriterlere uygun randevu bulunamamıştır.  Ancak “Alternatif Hastaneler” sekmesinden en erken …………. tarihine randevu alabilirsiniz.” şeklinde uyarı çıkmakta ve Aktif hastaneler sekmesini tıkladığınızda sistemin sizi otomatik olarak daha önce randevu aldığınız ve ilk doz aşıyı yaptırdığınız hastaneyi yönlendirdiğini göreceksiniz.

Alerjik reaksiyona ikinci doz yapılmayacak

Aşı uygulama kuralları içerisinde aşının ilk dozunun sonrasında anafilaksi öyküsü varlığında ikinci doz uygulanmayacağı da yer aldı. Ayrıca aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik reaksiyon öyküsü varlığında aşının bir sonraki dozu uygulanmadan önce bir alerji/immünoloji uzmanına danışılması gerektiği de belirtildi.

Kılavuzda yer alan kurallara göre aşının uygulanma yönergesi şöyle:

  • Diğer aşılar ile arasında (öncesinde ve sonrasında) iki hafta süre bırakılması tercih edilmelidir. Herhangi bir şekilde, mRNA aşısı bu aralıktan önce uygulanmış ise her iki aşının da tekrarlanmasına gerek yoktur.
  • Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir.
  • Tüberkülin deri testi ise ya aşıyla aynı gün yapılmalı ya da aşı uygulamasından en az dört hafta sonrasına ertelenmelidir.
  • Aşı uygulamasından sonra olası alerjik reaksiyonlar açısından kişi bilgilendirilmeli ve 15 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.
  • Alerji öyküsü olan kişiler 30 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.
  • Daha sonraki dönemde de herhangi bir yan etki gelişiminde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması söylenmelidir.
  • Aşı uygulaması öncesinde mutlaka karekod okutulmalıdır. Aşı uygulanan kişiye ait bilgiler ‘AŞILA’ mobil uygulamasına kaydedilecektir.
  • Pandemik COVID-19 aşılarının uygulanması sonrasında ortaya çıkabilecek erken ve geç istenmeyen etkiler Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) veya Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden bildirilecektir.
  • Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır.

 

 

(Visited 125 times, 1 visits today)