×

Bartın Palyatif Bakım Merkezi Hasta Kabulüne Başladı

Bartın Palyatif Bakım Merkezi Hasta Kabulüne Başladı

Bartın Palyatif Bakım Merkezi Hasta Kabulüne Başladı

Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği sitesinde yayımlanan habere göre;

Palyatif Bakım Merkezimize Hasta Kabulüne Başlandı

Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğimize bağlı Bartın Devlet Hastanesi bünyesinde Bartın İl Özel İdare’sinin katkılarıyla kurulan, 10 yatak kapasiteli Palyatif  Bakım Merkezinde hasta kabulüne başlandı.

Palyatif bakım; kapsamlı bir değerlendirme ve tedaviyle hastalar tarafından yaşanan fiziksel psikososyal ve manevi semptomların giderilmesini, aynı zamanda ailenin ve bakım verenin desteklenmesi ile acılarının hafifletilmesini amaçlar.

Daha önce görüntüleme hizmetleri  verilen  alan, görüntüleme merkezinin farklı bir alana taşınması ve yapılan modernizasyon çalışmaları neticesinde yaklaşık 230 metrekarelik  Palyetif Bakım Merkezi  olarak hizmete girmiştir. Toplam 10 hasta odası, 1 girişim ve muayene odası, hasta yakınlarının kullanımı için 1 mutfak, 2 adet tuvalet banyo, çok amaçlı salon, depo ve çalışanlar için ekip odası mevcuttur. Merkezimizde 1 uzman hekim, 10 hemşire ile 6 hasta bakım ve temizlik personeli daimi olarak görev alırken  diyetisyen, fizyoterapist, Psikiyatrist / psikolog, Sosyal çalışmacı ise kısmi zamanlı olarak hizmet sunulmaktadır. Hizmet gerekliliğine göre  gerekli birimler merkezimizde görevlendirilecektir. Toplamda 620 bin TL ye mal olan merkezimiz  Bartın İl Özel İdaremizin katkılarıyla tamamlanmıştır.

Merkezimize; Terminal dönem kanser hastaları, Terminal dönem olmasa dahi kronik ağrısı olan kanser hastaları, Beslenme yetersizliği olan hastalar, Evinde ya da hastanede NIV kullanan ,akut problemi olmayan KOAH hastaları, Nörolojik hastalıklar (demans, post resustasyon ve CVO ya bağlı kronik bakım hastaları), ALS, MS, parkinson vd nöromuskuler hastalığı olan bakım hastaları, Bilinci açık quadriplejik trakeostomili ya da değil bakım hastaları, Protein enerji alımı çeşitli nedenlerle malnutrisyonda olan hastalar, Trakeostomisi ya da PEG i değişecek ya da kapatılacak hastalar, Basınç yarası açılmış hastalar, kabul edilmektedir.

(Visited 68 times, 1 visits today)