×

Kumluca Devlet Hastanesi Dijital Hastane Özelliğini Kazandı

Kumluca Devlet Hastanesi Dijital Hastane Özelliğini Kazandı

Kumluca Devlet Hastanesi Dijital Hastane Özelliğini Kazandı

Dijital hastane konsepti son yıllarda sağlık sektöründe ön plana çıkan uygulamalardan birisidir. Bu kapsamda Avrupa ve Türkiye’de birçok hastane kendisini dönüşüm sürecine sokup “dijital hastane” belgesi almak için akreditasyon çalışmaları başlatmıştır.

Bu çalışmalar içerisinde, başarı ile tamamlayarak dijital hastane niteliğini kazanan son hastane Kumluca Devlet Hastanesi olmuştur.

Kumluca Devlet Hastanesi dijital hastane çalışmaları kapsamında, 25.12.2017 tarihinde yapılan denetleme sonucunda  HIMSS Stage 6 (Healthcare Information and Management Systems Society) Belgesini alarak, Türkiye’nin sayılı hastanelerinden biri oldu.

Hastanelerde verilen hizmet süreçlerini ölçülebilir hale getirmek için başlanılan dijital hastane kapsamına Kumluca Devlet Hastanesi ‘de dahil olmuştur.

Günümüz teknolojilerine ayak uydurabilmek, hasta arşiv sistemin düzgün ve güvenilir kayıt yapması için kağıt, belge sisteminin kalkarak dijital arşiv dönemine geçilmesi önemli bir süreçtir.

HIMSS Stage 6 (Healthcare Information and Management Systems Society) seviyesi; hastaya verilmiş tedavinin doğrulandığı, hangi saatte hangi ilaçların verildiğinin gösterildiği, kağıt ve röntgen filmi kullanımına gerek duyulmadan maliyetlerin düşürüldüğü, sağlık kayıtlarının güvenilir bir şekilde tutulması, saklanması ve rapor edildiği süreç olarak değerlendirilmektedir.

HIMSS, kendine başvuruda bulunan hastaneleri dijital süreçlerini değerlendirmek ve ne kadar dijitalleştiklerini tespit etmek için dünyaca kabul edilen akreditasyon ve standart sistemleri ile değerlendirmekte (1 ile 7 arası), dijital sürecini altıncı ve yedinci seviyeye kadar tamamlamış olan hastaneleri ise derecelendirilmektedir.

Başarılarının ve yeniliklerin devam etmesini diliyoruz…

(Visited 187 times, 1 visits today)