×

AKÜ’de Akciğer Kanseri Hastasına Kapalı Ameliyat Yapıldı

AKÜ’de Akciğer Kanseri Hastasına Kapalı Ameliyat Yapıldı

AKÜ’de Akciğer Kanseri Hastasına Kapalı Ameliyat Yapıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi resmi web sayfasında yapılan haberde;

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Göğüs cerrahisi Kliniklerinin çalışması ile Afyon’da ilk defa Akciğer kanserli bir hastaya ‘Videotorakoskopi Sol Pnömonektomi+LND ‘ (Kapalı ameliyatla sol akciğerinin tümünün çıkarılması) ameliyatı yapıldı.

Öksürük ve kan tükürme şikayeti ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran Kemal IŞIK isimli hastaya Göğüs Hastalıkları kliniği öğretim üyeleri Doç.Dr Ersin Günay ve Dr.Öğretim üyesi Şule Çilekar tarafından yapılan incelemeler sonucunda Akciğer kanseri tanısı konuldu ve operasyon için Göğüs Cerrahisi kliniğine sevkedildi. Doç Dr Gürhan Öz, Dr.Öğretim üyesi Ahmet Dumanlı, Asistan Dr.Adem Gencer’den oluşan ekip tarafından ameliyata alınan hastaya Afyon’da ilk defa gerçekleştirilen Videotorakoskopik Sol Pnömonektomi+ LND (Kapalı ameliyatla sol akciğerinin tümünün çıkarılması) ameliyatı yapıldı.

Endoskopik yöntemle opere edilen ekibin başında bulunan Doç.Dr Gürhan Öz ‘Operasyon Afyonkarahisar’da kapalı yöntemle sol akciğerin tümünün çıkarıldığı ilk vaka özelliği taşımaktadır. Ancak uygun özellikleri taşiyan hastalarda uygulanabilir. Bu yöntem açık ameliyatlara göre cok daha az ağrıya sebep olmakta ve hastaların nekahat dönemleri daha kısa sürmektedir. Dünyada ve ülkemizde son yıllarda ve sınırlı sayıda merkezde uygulanan bu ameliyatı başarı ile gerçekleştirdiğimiz ve hastamızın sağlığına kavuşmasına vesile olduğumuz için mutluyuz’ dedi.

Ameliyatından 5 gün sonra taburcu edilen Kemal IŞIK, operasyondan sonra ağrısının çok az olduğunu, ertesi gün rahatça yürüyebildiği ve sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi doktorları ve tüm ameliyathene ve servis personellerine teşekkür etti.

(Visited 160 times, 1 visits today)