Adana Şehir Hastanesi Uyku Endoskopisi Uygulama Merkezi

Adana Şehir Hastanesi Uyku Endoskopisi Uygulama Merkezi. Adana Şehir Hastanesi  Uyku Endoskopi Merkezi iletişim ve telefon bilgileri

UYKU ENDOSKOPİSİ

Oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, oksijen yetmezliğine bağlı sürekli uykululuk, yorgunluk, kilo alma, depresyon, baş ağrısı gibi problemlere neden olmasının yanı sıra, yüksek tansiyon, kronik kalp hastalıkları ya da ciddi kalp ritmi bozulmaları ve kalp durması gibi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Uyku apnesi tedavisinde en önemli adım problemin nedeninin saptanmasıdır. Yakın geçmişe kadar apne tanısında en önemli yöntem olarak kabul edilen uyku testi apnenin varlığını ispatlamasına karşın problemin nedenini yani tıkanma bölgesini göstermemektedir.

Uyku endoskopisi bir ameliyat  değil  tanıyı destekleyen  girişimsel bir yöntemdir. İşlem süresi  kısa olup sıklıkla 10-20 dakikayı geçmez.Uyku endoskopisi  ile apne problemi olan hastalarda burun,geniz,boğaz ve gırtlaktaki tıkanıklığın yeri, seviyesi ve derecesi görüntülenerek  belirlenebilir.

Bu işlemde hastalar normal uykuyu taklit edecek seviyede  hafifçe uyutulur. Burun deliklerinden bükülebilen yumuşak fleksibl endoskopik kamera  ile girilir. Horlama ve  uyku apneleri sırasında hava yolu boyunca geniz, küçük dil, yumuşak damak, dil kökü ve gırtlak bölgesindeki darlık ve tıkanıklık oluşan bölgeler detaylı olarak görüntülenir.

Uyku endoskopisi genel olarak ameliyat kararından önce yapılır daha sonra ameliyat planlanır. Bazı özel durumlarda uyku endoskopisi yapılıp gerekiyorsa  hasta uyandırılmadan  ameliyata devam edilebilir.

Günümüzde uyku apnesi olan hastaların tedavilerinin planlanabilmesi için standart olarak yapılan polisomnografik  uyku  testi yanında uyku endoskopisi yapılması ile  gereksiz  tedavi, ameliyat ve girişimlerden   kaçınılması,  daha doğru  ameliyat ve  tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkün hale gelmiştir.

Kulak-Burun-Boğaz Polikliniği

Uzm.Dr.Sıdıka Deniz Yalım

Uzm.Dr.Ayşe Çakmak Karaoğullarından

Adres: Dr. Mithat Özsan Bulvarı Kışla Mah. 4522 Sok. No: 1 Yüreğir/ADANA

Tel: +90.322 455 90 00
Fax: +90.0322 344 03 05
E-Mail: adanasehir@saglik.gov.tr

(Visited 329 times, 1 visits today)