3 Ay Yaşarsın Dediler 4 Yıldır Yaşamına Devam Ediyor!

ÇÜ Balcalı Hastanesi’nin resmi internet sitesinde yapılan haberde;

İKİ KEZ YAPILAN KEMİK İLİĞİ NAKLİ VE MUCİZE BİR YAŞAM ÖYKÜSÜ!

3 AY YAŞARSIN DEDİLER 4 YILDIR YAŞAMINA DEVAM EDİYOR!

Lösemi hastalığında en tehlikeli süreçte seyreden Akut Lenfoblastik Lösemisi rahatsızlığına yakalanan 36 yaşındaki Murat Karacaoğlan eşinin verdiği büyük destek ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’n de kemik iliği nakli oldu, hastalık tekrar edince imkânsız denilen ikinci kemik iliği naklide yapıldı. Prof. Dr. Birol Güvenç ve ekibi tarafından gerçekleştirilen nâkiller ile şuan sağlıklı bir yaşam süren Karacaoğlan’ın rutin kontrolleri ise devam ediyor.

Murat Karacaoğlan’a 2014 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hematoloji Bölümünde Lösemi hastalıkları içerisinde yaşam şansı en riskli sınıfta yer alan Akut Lenfoblastik Lösemisi (pdf) tanısı kondu. Prof. Dr. Birol Güvenç tarafından hemen tedavi sürecine başlanan Karacaoğlan’a ilk ilik nakli başarılı bir şekilde yapıldı.  İlik nakli sonrası 8 ay kadar sağlıklı bir şekilde yaşamına devam eden Karacaoğlan hastalığın tekrarlaması üzerine risk düzeyi çok yüksek olan ikinci nakli de oldu bu nâkilin de başarılı sonuç vermesinden sonra hastalığında iyileşme görülen Karacaoğlan normal yaşamına döndü ancak hastalığın bir kez daha yenilemesine karşılık rutin kontrollerini sürdürüyor.

AKUT LENFOBLASTİK LÖSEMİ ERİŞKİNLERDE EN RİSKLİ HASTA GRUBU!

Murat Karacaoğlan’ın hastalığı hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Kemik İliği Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Birol Güvenç ,  Akut Lenfoblastik Lösemisi’nin özellikle erişkinlerde oldukça riskli bir yol haritası izlediğini belirterek, metastazların hücre yoluyla beyin omurilik sıvısı üzerinden beyine kadar nüfus edebildiğini, bu durumda çok sıkıntılı bir süreci beraberinde getirdiğini söyledi. Güvenç hastanın ilk ilik nakli sonrası tekrarlayan durumu nedeniyle ikinci naklinin neredeyse imkansız olduğunu ancak Murat Karacaoğlan ve eşi Remziye Karacaoğlan’ın azim ile inançlarını yüreğinde hissettiğini, şartlar hazır olunca ikinci naklin yapıldığını ifade ederek, ikinci naklin üzerinden 9 ay geçtiğini hastanın şuan yaşamına normal bir şekilde devam ettiğini ve bu hasta gurubunda toplamda 4 yıldır yaşamını sürdüren hastaların çok nadir olduğunun altını çizdi.

LÖSEMİ HASTALAR ASLA VAZGEÇMESİN!

Murat Karacaoğlan, Hastalık süresinde çok zorluklarla karşı karşıya kaldığını ancak başta eşi olmak üzere ailesinin asla kendisini yalnız bırakmadığını dile getirerek, şuan iyi olduğunu ancak bundan sonrası için riskin devam ettiğini bildiğini, buna rağmen mücadeleden asla vazgeçmediğini söyledi. Murat Karacaoğlan aynı hastalıkla mücadele edenler için ise “asla vazgeçmeyin yaşama sansımın çok düşük olduğunu biliyordum ama 4 yıla yakın bir zamandır yaşıyorum sevginin gücü tüm hastalıkları yener” dedi.

YAŞAM SANSI ÇOK AZ DEDİLER AMA MUCİZEYİ BAŞARDIK!

Murat Karacaoğlan’ın eşi Remziye Karacaoğlan ise hastalık haberini çocuğuna hamileyken aldığını eşinin yoğun bakımda kaldığını yaşama süresinin çok az olduğunun söylendiğini ancak vazgeçmediklerini vurgulayarak “çocuğumuz şuan iki buçuk yaşında, ikinci nakili Birol hocam çok riskli olduğu gerekçesiyle yapmak istemedi çok zor ikna ettik, bir birimize hep destek olduk hastalığı yeneceğimize inandık şuan eşim daha iyi bu durumun bizim gibi olan hastalara da örnek olmasını istiyoruz” dedi.

(Visited 86 times, 1 visits today)