MELİS Hasta Sonuç Sorgulama, melis.saglik.gov.tr Laboratuvar Sonuç

MELİS Hasta Sonuç Sorgulama, melis.saglik.gov.tr Laboratuvar Sonuç. Aile Hekimliği (ASM) Laboratuvar Tahlil Sonuçları melis sonuç, melis hasta, melis laboratuvar, melis tahlil, melis aile hekimliği Sorgulama işlemlerinizi 2022 yılında uygulamaya giren Sağlık Bakanlığının Merkezi Laboratuvar Sistemine aşağıdaki linkten ulaşarak Bakanlık web sayfasından yapabilirsiniz.

MELİS HASTA SONUÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Melis Laboratuvar Sonuçları hasta sonuç raporlarını aile hekiminizden alacağınız “Hasta Kayıt No” ve “T.C. Kimlik Numaranız” ile yapabilirsiniz. Yukarıdaki linki tıkladığınızda MELİS sayfasına ulaşabilirsiniz.

Melis Hasta Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır? Adım Adım Melis Hasta Sonuç Sorgulama işlemleri Örnekli Anlatım.

  1. Adım&  ASM’de aile hekiminize muayene oldunuz ve sizden laboratuvar tahlili istedi ve kan verdiniz.
  2. Adım& ASM’de kan verdikten sonra Aile Hekiminizden veya Aile Sağlığı Çalışanından  “Kayıt no” isteyiniz. Genelde tahlil tüpleri üzerinde yer alan barkoda bakılması yeterli olmaktadır. Çoğu zaman barkodların kopyaları tahlil sahiplerine sunulmaktadır. Size verilen barkodları kaybetmeyiniz.
  3. Adım& https://melis.saglik.gov.tr/hastasonuc   adresinden Sağlık Bakanlığı Melis Laboratuvar Sonuç Sorgulama vatandaş giriş sayfasına ulaşınız.

  1. Adım& Melis Sonuç Sorgulama hasta sonuç sayfasında açılan pencereden “T.C. Kimlik Numarası” giriniz.
  2. Adım& Melis Sonuç Sorgulama hasta sonuç sayfasında açılan pencereden Aile Hekiminizden aldığınız “Kayıt No” giriniz.

ASM’de yaptırdığım tahliller genelde e-nabız’a yüklenmiyor yada geç yükleniyor. Bu nedenle Aile Hekiminde yapılan tahlillerin sonucunu  gidip doktordan almanız gerekecek yada Melis laboratuvar sistemine giriş yaparak sonucu öğrenebileceksiniz.

MELİS sistemine girerken dikkat etmeniz gereken husus verilen barkod da kayın no bulunması veya aile hekiminizden kayıt noyu MELİS sistemine girişte kullanılacak kayıt noyu isteyiniz.

Sonuçlarınız için lütfen T.C. Kimlik Numaranız ile birlikte   Barkod etiketi üzerindeki doğru Kayıt Numaranızı giriniz.

Hastanelerde yapılan tahlillerin sonuçları genellikle hastanelerin web sayfasından öğrenilebilmektedir. Aile hekimine gittiğinizde yapılan tahlillerin sonuçları ise ya e-nabız üzerinden yada MELİS laboratuvar sonuç sistemi üzerinden öğrenilmektedir.

Kan ya da diğer testleri verdikten sonra tahlil sonucunuzu öğrenmek için aile hekimliğine tekrardan gitmenize gerek yok, fakat doğru tanı için doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Online bir şekilde yaptığınız tetkiklerin sonuçlarını internetten sorgulayabilirsiniz.

Bir çok İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlanmış olan  Laboratuvar Bilgi Sistemi ile internetten sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. İnternet sitesi olmayan aile hekimliklerini arayıp tahlil sonucunuzun son durumunu sorgulayabiliyorsunuz.

(Visited 57.951 times, 164 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir